Zsarolóvírus támadás miatt pusztult el egy tehén és borja Svájcban
Egy svájci gazda, Vital Bircher nemrég szomorú eseményeket élt át, miután egy ransomware támadás következtében elveszítette az egyik tehenét és annak borját.
Így zajlott a támadás
A svájci Hagendorn településen élő Vital Bircher egy reggel SMS-t kapott fejőrobotjától. Az üzenet arról tájékoztatta, hogy a robot nem kap adatokat a számítógépről. Bircher mindaddig nem gyanakodott semmi rosszra, amíg be nem lépett az istállóba, és látta, hogy a fejőgép kijelzője teljesen sötét. Ekkor azonnal kapcsolatba lépett a gép gyártójával, ahol az egyik alkalmazott közölte vele, hogy hackertámadás áldozata lett.
Az eset még kilenc hónappal ezelőtt történt, de a „Luzerner Zeitung” csak nemrégiben számolt be róla először. Bircher megtagadta a hackerek által követelt 10.000 frankos váltságdíj kifizetését, így elvesztette a hozzáférést a gazdaság működéséhez szükséges fontos adatokhoz.
Az elvesztett adatok között szerepeltek azok az információk is, amelyek alapján Bircher meg tudta volna állapítani, mikor kell a teheneit megtermékenyíteni. A pontos információk hiánya komplikációkhoz vezetett, melyek következtében az egyik borjú elpusztult az anyaméhben. A gazdának végül el kellett altatnia a tehenet is. „Meg vagyok győződve arról, hogy a hackertámadás nélkül megmenthettem volna a tehén életét” – mondja Bircher.
Az NZZ-nek nyilatkozva Bircher elmondta, hogy a feltört számítógép modern, technikailag fejlett eszköz volt, amelyet mindössze egy évvel korábban vásárolt. A gépen Windows 11 futott, és vírusirtó programmal is ellátták.
A mezőgazdasági ágazat kiberbiztonsági kihívásai
Marc K. Peter, az Északnyugat-Svájci Alkalmazott Tudományok Egyetemének digitális transzformáció professzora szerint az ilyen esetek nem egyediek. „Svájcban minden tizedik kis- és középvállalkozást már megkárosítottak kiberbűnözők” – állítja Peter, hivatkozva egy tavalyi kiberbiztonsági tanulmányra. A professzor szerint különösen azok az ágazatok vannak veszélyben, amelyek még a digitális átalakulás folyamatában vannak, mint például a mezőgazdaság.
„A nemzetközi hackerbandák rendkívül professzionálisak, és szándékosan célozzák meg azokat a szervezeteket, amelyek még a digitális átalakulás elején járnak. Ha a kiberbiztonságról beszélünk, a mezőgazdaság jelenleg ott tart, ahol a bankok és biztosítótársaságok tizenöt évvel ezelőtt voltak” – mondja Peter.
Ez az eset világosan rámutat arra, hogy a digitalizáció előnyei mellett komoly kockázatok is leselkednek a mezőgazdasági ágazatra. A gazdálkodóknak fel kell készülniük a kiberbiztonsági fenyegetésekre, és megfelelő intézkedéseket kell tenniük annak érdekében, hogy megvédjék a gazdaságuk működéséhez szükséges adatokat és rendszereket.