A magyar turisták népszerű nyaralóhelye Európa szemetesládája lett
Törökország Európa műanyaghulladék-lerakóhelye lett. A magukat zöldnek nevező európai országok több százezer tonnányi szemetet öntenek le a magyar turisták között is népszerű országban, ezzel környezeti katasztrófát okozva.
Az elmúlt öt évben Törökország Európa műanyaghulladék-lerakóhelyévé vált. Bár az EU-os országok azt állítják, hogy a hulladékot ártalmatlanításra szállítják ide, a különféle tanulmányok azt mutatják, hogy ezek a folyamatok mindent tisztelnek csak a környezetet és az emberi egészséget nem. Az Eurostat adatai szerint csak 2023-ban az Egyesült Királyság 140 907 tonna műanyaghulladékot exportált Törökországba, Németország 87 109, Belgium 74 141, Olaszország 41 580 és Hollandia 27 564 tonnát.
A november 25. és december 1. között a dél-koreai Busanban tartott globális műanyag-egyezményről szóló új tárgyalások előtt új nemzetközi kutatást tett közzé a Greenpeace, amelyben e gyakorlat azonnali beszüntetésére szólított fel. „Az elmúlt években helyszíni kutatásaink kimutatták, hogy Törökország talaját, levegőjét és vizét a külföldről behozott műanyaghulladék szennyezi„ – mondta Giuseppe Ungherese, a Greenpeace olaszországi környezetszennyezési kampányának vezetője.
Ahogy a Greenpeace már 2019-ben is beszámolt róla, a Törökországba (de Malajziába, Thaiföldre és Vietnamba is) érkező műanyaghulladék küldésének ellenőrizetlen növekedése 2018-ban kezdődött, amikor Kína, addig az ilyen típusú hulladék első számú globális célországa, úgy döntött, hogy blokkolja az importot. Azóta Törökországban exponenciálisan nőtt a nagy európai országokból származó behozatal.
Öt év alatt megnégyszereződött az Ankarába exportált műanyaghulladék. „Elfogadhatatlan, hogy az olyan országok, mint a miénk – teszi hozzá Ungherese – ahelyett, hogy a probléma gyökerével foglalkoznának és csökkentenék a műanyagtermelést, továbbra is a bolygó legsebezhetőbb részeire hárítják a terheket”.
A tagállamoknak az európai jogszabályok szerint a műanyaghulladékot kizárólag újrahasznosításra vagy energetikai hasznosításra kellene az EU-n kívülre szállítaniuk, és minden esetben mindig olyan létesítményeket kellene választaniuk, amelyek környezetvédelmi és műszaki előírásai megegyeznek az uniós előírásokkal. Úgy tűnik azonban, hogy ezeket a szabályokat semmibe véve egyszerűen egy szemétlerakónak használják az országok a török földet. Több EU-s tagállam szemétszállítással foglalkozó vállalatának jelentésében Törökország – mint célállomás – neve nem is szerepel, holott igenis több tízezer tonnányi hulladékot öntenek le.
A Greenpeace szerint a kiáramlás nem áll meg, és a tisztázatlan eredetű hulladékok tonnái továbbra is olyan országokba kerülnek, amelyek többnyire nincsenek felkészülve a fogadásukra. Az izmiri hulladéklerakóban például közismert európai márkák szemete áll hegyekben, amelyek egyébként tagadják, hogy ide szállították volna a hulladékukat.