Zelenszkij megfogalmazta az első konkrét lépést a háború lezárása felé

Egy egészen meglepő fordulattal nemrégiben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megfogalmazta, hogy mi lenne az első konkrét lépés az Oroszország és Ukrajna közötti tűzszünet felé. A héten Kijevben újságíróknak azt mondta, hogy mindkét félnek kölcsönösen meg kell állapodnia az energetikai célpontok és teherhajók elleni légitámadások leállításában. És ez előkészítheti az utat a háborút lezáró tárgyalásokhoz. A megjegyzésekről először a Financial Times számolt be október 22-én, kedden. Ahogy Zelenszkij fejtegette az újságíróknak, ha Ukrajna nem támadja az orosz energetikai infrastruktúrát és az oroszok nem támadják az ukrán energetikai rendszereket, akkor az az első lépés lehet a háború lezárása felé.

Úgy tűnik, hogy Ukrajna számára is egyre inkább elfogadható lenne egy tárgyalás Oroszországgal

Ez az első ilyen jellegű megnyilvánulás Zelenszkij részéről. Egy olyan kritikus pillanatban történik, amikor az ukrán lakosság ismét kemény télre készülhet. A most már jól megszokott áramszünetek, a gyakori vészhelyzeti áramkimaradások és a súlyosan megrongálódott elektromos hálózat együttesen nem igazán könnyítik meg a lakosok mindennapjait. A háború elmúlt egy évében az orosz légitámadások elsősorban Ukrajna energetikai infrastruktúrájának rombolására összpontosítottak. Beleértve a kulcsfontosságú hőerőművek kikapcsolását a hálózatból. Ez azt eredményezte, hogy Ukrajna áramtermelésének mintegy 60%-a leállt. Ennek következtében a háború sújtotta ország elsősorban az atomenergiára és az európai partnerektől származó importra szorul. A harcvonal másik oldalán az elmúlt hónapokban az orosz olaj- és energiaipari létesítményeket, néhány katonai támaszpontot és lőszerraktárat értek ukrán dróntámadások.

Az orosz védelmi minisztérium szinte minden éjszakáról jelent dróntámadásokat. És Oroszország déli területein az olajraktáraknál most már rendszeresek a tűzesetek és robbanások. Úgy tűnik, hogy Ukrajna pontosan azért kezdett bele a határokon átnyúló csapások ilyen kockázatos eszkalációjába, hogy előnyre tegyen szert egy jövőbeli tárgyalásnál. Persze azért az más kérdés, hogy az orosz infrastruktúrára gyakorolt hatás minimálisnak nevezhető az ukrán oldalhoz képest. A tárgyalások nem mostanában következhetnek be, valószínűleg az orosz fél számára kedvező harctéri események sem sürgetik Moszkvát ilyen irányban gondolkodni. Zelenszkij gondolata az energetikai létesítmények elleni légitámadások kölcsönös leállításáról az ötpontos győzelmi tervének bemutatása során hangzott el. Viszont a terv ellenére úgy tűnik, hogy a nyugati szövetségesek inkább a konfliktus tárgyalóasztal melletti lezárása felé terelik Kijevet. Szemben az eszkalációval. Ez azért jelentős fordulat lenne, mert eddig Zelenszkij folyamatosan elutasította a Putyinnal való tárgyalások gondolatát.