Egyre keményebben cenzúráz a YouTube, 35 ezer videót távolított el 2023-ban

Tavaly a YouTube tovább fokozta a félretájékoztatás elleni küzdelmét, különösen az Európai Uniós irányelveit sértő tartalmakra összpontosítva. A platform több mint 35 ezer hamis vagy félrevezető információt terjesztő videót távolított el.

A YouTube szigorú intézkedései egy szélesebb körű stratégia részét képezik, amelynek célja a digitális tartalmakra vonatkozó szigorú uniós szabályozás betartása. Az Európai Bizottság aktívan nyomást gyakorol a közösségi médiaplatformokra, hogy nagyobb felelősséget vállaljanak a hamis információk terjedésének megfékezésében, különösen a politikai események és közegészségügyi válságok idején.

Cenzúráz a Youtube

A YouTube tavaly több mint 35 ezer Európai Unióból feltöltött videót távolított el a dezinformációs irányelvek megsértése miatt. A techóriás közölte, hogy az irányelveket sértő tartalmak eltávolítása mellett nyomon követik a törölt tartalmak nézettségét is. 2023 utolsó negyedévében az ilyen tartalmak a teljes nézettség 0,11%-0,12%-át tették ki.

A YouTube-on minden 10 ezer megtekintésből 11-12 olyan tartalomra jut, amely megsértette a közösségi irányelveinket.

– Jelentette ki a platform.

A moderációt a platform “globális értékelői csapata” és valószínűleg nagyrészt AI algoritmusok végzik. Állításuk szerint folyamatosan fokozzák a befektetést az AI rendszerekbe, hogy ezzel javítsák a sebességet és a pontosságot.

A YouTube a médiaműveltség előmozdítását is népszerűsíti. A tartalmak értékelésének segítése érdekében 2022-ben elindították a HitPause kampányt, amely tippeket ad a manipulációs taktikák felismerésére vonatkozóan.

Közelednek a választások

Az európai parlamenti (EP) választások közeledtével a YouTube célja, hogy áttekintést adjon az erőfeszítésekről, amelyek segítenek az embereknek Európa szerte. Emellett hasznos és hiteles választási híreket és információkat szeretnének biztosítani a választók számára.

Az összehangolt befolyásolási műveletek nem engedélyezettek a YouTube-on, függetlenül az általuk támogatott politikai nézetektől.

– Áll a YouTube közleményében.

Ez azonban számos aggodalomra adhat okot, mivel a legnagyobb tech cégek rendszeresen szólnak bele a tartalmak közlésébe. Számtalanszor fordul elő, hogy a Facebook vagy a TikTok az irányelvekre hivatkozva videókat töröl le, gyakran mondvacsinált indokokra hivatkozva, míg a mainstream által támogatott, de sokak számára sértő tartalmat mégis kiengedi. De gondolhatunk például Donald Trump Twitter tiltására is, amely sokakban hatalmas felháborodást keltett.

A közlemény azzal zárult, hogy a 2024-es kampány utolsó hónapjába lépve a YouTube és a Google elkötelezett csapatai tovább finomítják és javítják ezeket az erőfeszítéseket, szem előtt tartva az alapvető célokat. Az emberek minőségi tartalmakkal való összekapcsolását és a platform védelmét.

Az idei választás egy változó gazdasági, migrációs és háborús környezetben kerül megrendezésre, ami miatt sokan a radikális hangok felerősödésétől tartanak. Ezért a Reclaim The Net portál írása szerint könnyen lehet, hogy a demokrácia “támogatása” egy tömeges cenzúra újabb fordulójává változhat.

Együttműködés a kormányokkal és szervezetekkel

A videómegosztó oldal régóta erősíti a cenzúrapolitikáját. A hamis narratívákra és káros információk kiszűrésére hivatkozva negyedévente több százezer videót törölnek. De az, hogy mi számít “káros” vagy “hamis” információnak esetenként változhat. Ez lehetőséget teremt arra, hogy a kormányokkal vagy bizonyos szabályozókkal karöltve alakítsák a közvéleményt és az engedélyezett tartalmakat. A járvány alatt például rendkívül szigorú álláspontot képviseltek, és az egészségügyi szervezetekkel társulva több mint 80 ezer COVID-ellenes videót távolítottak el.

A YouTube állítása szerint továbbra is együtt fognak működni a kormányokkal és a nem kormányzati szervezetekkel az Európai Unióban és azon kívül is. Emellett szoros együttműködést ápolnak a Google fenyegetéselemző csoportjával (TAG), hogy azonosítsák a káros kampányokat, és megszüntessék a csatornáikat.

Az együttműködésre példa, hogy a TAG a közelmúltbeli portugál választások előtt hét olyan csatornát szüntetett meg, amelyek dezinformációs kampányokat tettek közzé a YouTube-on. Állításuk szerint a gyanús tartalmakkal kapcsolatos információkat a bűnüldöző hatóságokkal, például az Europollal is megosztják.