A Western Union elfordul Kubától, a bitcoin lehetőséget ad az országnak
Bár a Western Union pénzátutalási vállalat fontos szerepet játszik Kuba gazdáságában, a bitcoin készen áll, hogy átvegye az irányítást.
A Western Union, mely közel 9 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával uralja a pénzátutalási iparágat, meghátrált az Egyesült Államok Kuba ellen irányuló intézkedései miatt. Ennek következtében az elmúlt hétvége után az amerikaiak már nem utalhatnak a Western Union-on keresztül Kubába.
Hogyan tovább?
A Western Union nincs rászorulva Kubára azért, hogy továbbra is sikeres maradjon – végülis, a MoneyGram is remekül teljesít a kubai piac nélkül… Ezzel szemben, a kubaiaknak nagy szükségük van a nemzetközi pénzutalás lehetőségére: így jön képbe a Bitcoin.
A Floridai Nemzetközi Egyetem felmérése szerint évente körülbelül 2-4 milliárd dollár értékű pénzutalás történik az Egyesült Államokból Kubába. Mivel az Amerikában élő kubaiak csaknem fele rendszeresen utal pénzt a Kubában élő családtagjaik számára, így nem titok, hogy e pénzutalások komoly szerepet játszanak Kuba gazdaságában.
A Kubába történő pénzátutalásokat már Donald Trump volt amerikai elnök 2017-es hivatalba lépésekor is fenyegette a veszély. Trump felülírta Obama Kubával való kapcsolatát, fokozva a kubai kommunista kormányra nehezedő nyomást. 2019 szeptemberében az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma megtiltotta a kubai kormánytisztviselőknek történő pénzutalásokat, hogy az amerikai dollár „ne gazdagíthassa a kubai kormány bennfenteseit és családtagjait.” Mindezen felül, a civil embereknek is korlátozta a Kubába történő pénzátutalások nagyságát és gyakoriságát.
Miután az Egyesült Államok a múlt hónapban új korlátozásokat hozott, a Western Union úgy döntött, meghátrál:
„A Western Union több mint 20 éven keresztül lehetőséget nyújtott a Kubába történő pénzátutalásokra, ezzel támogatva a családtagok megélhetését. Őszintén sajnáljuk ezt a helyzetet és annak hatásait ügyfeleinkre.”
„Ha lehet, maradjunk távol Venezuelától…”
Noha a Western Unioin nem adott konkrétumot arról, hogy a kubai piac mennyire jelentős számára, a vállalat valószínűleg tökéletesen meglesz a kommunista sziget okoztak problémák nélkül. Éppen úgy, ahogy azok a cégek is, melyek kerülik az üzleti tevékenységeket Venezuelával.
„Az ügyvédek szerint, ha lehet, maradjunk távol Venezuelától…– nyilatkozta Alejandro Machado, az Open Money Initiative társalapítója – a Western Union-hoz hasonló cégeknek pedig nincs feltétlenül szükségük Kuba szolgáltatásaira.”
Machado hozzátette, hogy „a Paxful vállalat megfogadta ügyvédei tanácsát és felbontotta partnerségét Venezuelával, mely végképp nem ment a cég rovására, és sok más országban továbbra is sikereket ér el.”
A WhyNotCuba.com turisztikai weboldal alapítója és adatelemzője, Boaz Sobrado szerint Kuba ugyanolyan gazdasági problémákkal küzd, mint Venezuela:
„A következők történnek: Kubának pechje van az államok intézkedései és a magas infláció miatt. A gazdaságot támogató két fontos tényező – az idegenforgalom és a pénzátutalások – leállt a szankciók és a koronavírus-világjárvány miatt” – mondta.
Minden rosszban van valami jó
A kialakult probléma megoldására a Bitcoin használata nyújt lehetőséget, és Sobrado meglátása szerint „a Bitcoin iránti érdeklődés nagymértékben nőtt a Telegram csatornákon: míg tavaly napi 1 BTC eladása hatalmas sikernek számított, most az emberek 12 Bitcoint is könnyen eladnak.”
… És bár a Western Union-hoz hasonlóan más nemzetközi cég sem szándékozik Kubával partnerséget kötni „a kriptovaluta használata, melyhez nem szükséges bankszámla, sikeres lehet az államok által hozott intézkedések kikerülésére.”