Ursula von der Leyen erősebb cenzúra bevezetésével kampányol
Az európai parlamenti választások közeledtével Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke újabb hivatali ciklusra készül. A keddi koppenhágai csúcstalálkozón tartott beszédében ígéretet tett arra, hogy újraválasztása esetén létrehozza az „európai demokráciapajzsot”, amely állítása szerint a külföldi beavatkozás és manipuláció ellen venné fel a küzdelmet.
Cenzúrával kampányol Az Európai Bizottság elnöke
Az Európai Bizottság elnöke az újraválasztásáért kampányol. A jövő hónapban esedékes választások előtti üzenetei között nem meglepő módon a „dezinformáció elleni küzdelem” is szerepel. A politikus megközelítése az uniós politikát alakító elkeseredett információs háborúban azonban csak tovább mélyítheti a megosztottságot. Bár a von der Leyen pártja a legesélyesebb a győzelemre, nem kizárt, hogy olyan politikai erőkkel kell kompromisszumot kötnie, amelyek nem érdekeltek egy ilyesfajta cenzúra szabályozás bevezetésében. A választásra június 6. és 9. között lesz lehetősége a polgároknak.
Az általa javasolt demokráciapajzs egy új dezinformációs egységet hozna létre az online dezinformáció felderítésére és eltávolítására. De ezzel karöltve fennállna a veszély, hogy a politikai akarat és a „demokrácia védelme” érdekében az uniós polgárokat hamis, vagy manipulált narratívát erősítő információkkal halmoznák el. A javaslattal az európai narratíva feletti ellenőrzésért folytatott harc csak tovább erősödhet.
Sokan kritikus aggodalmukat fejezték ki a von der Leyen kampányának a szólásszabadságra gyakorolt lehetséges hatásaival kapcsolatban. Egyesek szerint a fokozott szabályozási felügyelet túlkapásokhoz és a törvényes véleménynyilvánítás elfojtásához vezethet. Arra figyelmeztetnek, hogy a hamis információk elleni küzdelem erőfeszítéseit gondosan mérlegelni kell, hogy ne sérüljenek az alapvető jogok.
Arról van szó, hogy ezek az információk összezavarják az embereket, hogy ne tudják, kinek higgyenek, vagy hogy egyáltalán hihetnek-e valakinek
– Mondta, az Európai Bizottság elnöke.
Példának említette Németországot, ahol állítása szerint a szélsőjobboldali AfD tagjai Oroszország zsebében vannak. Ezzel a váddal több ország politikusait is illette, azzal kiegészítve, hogy az orosz propagandát erősítik. Ilyen vádak már többször beigazolódtak, miközben az európai integráció sem áll minden fél érdekében, így nem csoda, hogy az EU kapcsolatok további mélyítésében érdekelt mainstream politikai erők mindent megtesznek a szkeptikus hangok elnyomására.
A kezdeményezés hangsúlyozza továbbá az uniós tagállamok, az online platformok és a civil társadalom közötti együttműködés szükségességét is. Von der Leyen egységesebb megközelítést sürget a káros információval szembeni elleni küzdelemben, kiemelve a határokon átnyúló együttműködés fontosságát.
A kétélű fegyver
Függetlenül attól, hogy von der Leyen alkalmas lesz-e egy újabb ciklus keretein belül kiállni Európa biztonságáért, fel kell tenni a kérdést a javasolt demokráciapajzs valós szándékával kapcsolatban. A cenzúra bizonyos esetekben indokolt lehet. Azonban egy olyan kétélű és veszélyes eszköz, amelyet a politikai döntéshozók gyakran használnak saját érdekük megerősítésére.
Egy ilyen kezdeményezés megakadályozhatja a radikális hangok rövid távú erősödését, de tovább mélyítheti a politikai árkokat miközben súlyosan korlátozhatja a szólásszabadságot, és beláthatatlan következményekkel lehet az európai politika jövőjére.