A volt Google-vezér az amerikai hadsereg jelentős átalakítását sürgeti
Eric Schmidt, a Google egykori vezérigazgatója a szaúd-arábiai Future Investment Initiative konferencián az amerikai hadsereg technológiai korszerűsítését szorgalmazta, különös hangsúlyt helyezve a mesterséges intelligenciával támogatott drónok szerepére a modern hadviselésben.
A drónok és a harctéri változások
Schmidt szerint az Egyesült Államok rengeteg, gyakorlatilag kihasználatlan harckocsit tárol, amelyek a modern dróntechnológia előretörésével egyre inkább veszítenek jelentőségükből. Az általa hangoztatott példa szerint „egy 5000 dolláros drón képes egy 5 millió dolláros tankot megsemmisíteni”. Az ukrajnai konfliktus is jól szemlélteti ezt a trendet, ahol a könnyen elérhető, akár kereskedelmi forgalomban kapható drónok is hatékonyan használhatók a katonai fölény elleni harcban. Schmidt rámutatott, hogy a drónok költséghatékonysága és precizitása hosszú távon a hagyományos tankok és nehéz harci eszközök alternatívájaként jelenhet meg a modern hadviselésben.
A szakértő úgy látja, hogy a jövő háborúiban a drónok fokozatosan átveszik a tankok, tüzérségi rendszerek és aknavetők helyét, mivel az autonóm technológiák ára gyorsan csökken. Schmidt úgy véli, hogy bár a haditechnológia radikálisan átalakult, a nyugati kormányzati és katonai struktúrák nem tudnak lépést tartani a változásokkal.
Várható akadályok és az innováció lassúsága
Noha Schmidt sürgeti az amerikai hadsereget a gyorsabb adaptációra, rámutat, hogy a „szervezetileg helytelen” rendszerek és politikai struktúrák akadályozzák a fejlődést. Az Egyesült Államok Védelmi Innovációs Tanácsának egykori elnökeként hangsúlyozta, hogy a hadsereg és a technológiai iparág közötti együttműködés alapvető fontosságú a modern hadviselésben.
Schmidt szerepe a védelmi iparban
Schmidt, aki 2016 és 2020 között a Védelmi Innovációs Tanács élén állt, jelentős szakértelmet szerzett az új technológiák katonai célú integrálásában. Vezetése alatt a tanács célja az volt, hogy modernizálja az amerikai haderőt, különösen az autonóm rendszerek és mesterséges intelligencia területén. Schmidt jelenleg egy olyan startupot támogat, amely önálló, mesterséges intelligenciával vezérelt drónokat fejleszt, és kifejezetten Ukrajna aktuális védelmi igényeinek kielégítésére összpontosít.
Az ilyen innovatív megoldások célja, hogy a dróntechnológiát hozzáférhetőbbé és hatékonyabbá tegyék a modern konfliktusokban, különösen az olyan helyzetekben, ahol a gyors alkalmazkodóképesség és a költséghatékonyság kritikus szerepet játszanak. Schmidt szerint a jövő harcterein ezek az autonóm rendszerek akár hagyományos, drága hadieszközöket is képesek lehetnek leváltani, jelentősen megváltoztatva a hadviselés jövőbeli stratégiáit.