A Volkswagen sem hagyja magát, ez a válasza Trump vámjaira

A Volkswagen és több más európai autógyártó jelentős áremelésekre készül az amerikai piacon, miután Donald Trump 25%-os importvámot vetett ki a járművekre.

A válaszstratégiák eltérőek: a Volvo és a Mercedes-Benz – az értesülések szerint – az adok-kapok helyett inkább az amerikai gyártás kiterjesztésére helyezi a hangsúlyt.

Emelik az árakat, leállítják a szállítást – itt a válasz Trump vámjaira

Alig telt el egy nap Trump „Felszabadulás Napján” bejelentett vámjai óta, máris megérkezett az európai autógyártók válasza. Trump az egész világnak beintett az új vámokkal. Az elemzők nem számítottak ilyen rossz számokra: sokkhatásról, az évszázad legmagasabb vámjáról és gazdasági visszaesés kockázatáról beszélnek.

A Volkswagen bejelentette, hogy importdíjak formájában fogja növelni a járművek árát. Emellett ideiglenesen leállította a Mexikóból érkező járművek vasúti szállítását, és a kikötőkben fogja tartani az Európából hajóval érkező autókat. A vállalat jelenleg Tennessee-ben gyárt autókat, de legfontosabb modelljeit importálja. Az egyesült államokbeli vásárlások teszik ki árbevételének 20%-át, ezért a lépés hosszú távon komoly veszteségeket okozhat.

Trump csütörtökön életbe lépő vámjai „alapvető fordulópontot jelentenek a kereskedelempolitikában” – mondta Hildegard Müller, a VDA német autóipari lobbiszervezet vezetője. Arra figyelmeztet, hogy a lépések miatt mindenki veszíteni fog – köztük az amerikai fogyasztók is, akiknek növekvő inflációval és szűkülő termékválasztékkal kell szembenézniük.

A Mercedes a vámok ellensúlyozására egy modell gyártását Alabamába helyezheti át, és mérlegeli, hogy olcsóbb autóit kivonja-e az amerikai piacról. A legnagyobb kereslet a GLC SUV iránt van, aminek értékesítése 58%-kal ugrott meg az elmúlt időszakban. A BMW az amerikai eladásainak 60%-át importálja, és dél-karolinai üzemében is európai alkatrészekre támaszkodik.

„Ezeket a vámköltségeket a gyártók nem tudják elviselni… így az amerikai fogyasztókra hárulnak, akiknek többletköltségekkel kell szembenézniük, és a választék is csökkenhet az ikonikus brit márkákból (Bentley, Mini)”

– mondta Mike Hawes, a brit autóipari lobbi egyik képviselője.

Egy londoni elemzői jelentés szerint a vámok miatt a brit autógyártóknak fel kell készülniük a teljes destabilizációra is, ami hatalmas piacvesztéssel és több tízezer munkahely megszűnésével járhat. Ezzel párhuzamosan a Volvo is az amerikai gyártás bővítését tervezi, míg a Ferrari akár 10%-kal is megemelheti az amerikai árakat.

Óriási a német kitettség, de egész Európa ráfázhat

Ahogy az alábbi ábrán látszik, Németország exportálja messze a legtöbb autót az Egyesült Államokba. Tavaly közel 450 ezer autót szállítottak ki 24,8 milliárd dollár értékben. Németország gazdasági minisztere támogatta az USA-val folytatott uniós tárgyalásokat, de „egyértelmű és határozott válaszlépésre” figyelmeztetett, ha nem jön létre megállapodás. A vámokat a „globális gazdasági stabilitás veszélyeztetésének” nevezte.

Trump kereskedelmi lépései máris teljesen megzavarták az autóipart, a vevők aggódnak, a részvények pedig a költségek emelkedésétől való félelem miatt zuhanni kezdtek. A német autóipari részvények csütörtökön hatalmasat estek, a Volkswagen és a Mercedes több mint három százalékkal esett a kereskedés elején, míg a BMW 4,4 százalékkal csökkent.

Az ázsiai részvénypiacokon a Nikkei 225 index 3%-os mínuszban nyitott, míg a kínai FTSE 50 szintén másfél százalékot esett. Az S&P500 indexből egyetlen nap alatt kétezer milliárd dollár tűnt el, a Nasdaq közel 6%-ot, a Dow Jones 4%-ot zuhant, míg az olyan nagyvállalatok, mint a Nike (-14,4%), a Boeing (-10,5%) vagy az Apple (-9,32%), szintén hatalmas esést produkáltak.

A magyarok is megérezhetik a vámokat

A vámok közvetetten érinthetik a magyar autóipart is, hiszen több hazai beszállító (pl. a győri Audi gyár alkatrészgyártói) szoros kapcsolatban áll a német autóóriásokkal. Ha a német gyártók bevételei csökkennek, az visszaütő hatással járhat a magyar autóipari szektorban is. A magyar-német gazdasági kapcsolatok számos területen összefonódnak, így minden negatív hatás várhatóan begyűrűzik hazánkba is.