Vitalik Buterin közzétette az Ethereum jövőjével kapcsolatos vízióját

Blogbejegyzéssel jelentkezett Vitalik Buterin, amelyben az Ethereum blokkláncon szükséges fejlesztési irányokról ír. A hálózatnak egyszerre kell megküzdenie a skálázódással, az adatvédelemmel és a tárca biztonsággal kapcsolatos kihívásokkal.

A The Three Transitions című blogbejegyzésében Buterin azt írja, hogy az említett technikai átállásokat és fejlesztéseket egyszerre kell végrehajtani annak érdekében, hogy a protokoll jelenlegi kulcsértékeit megőrizzük, miközben globális és független hálózat marad az Ethereum: „Ez a három átmenet rendkívül fontos. Ugyanakkor kihívást is jelentenek, mivel intenzív koordinációra van szükség a megoldásukhoz” – írja Buterin a blogbejegyzésben.

1. cél: layer2-es skálázás

Az első komponens, a layer2 (második réteg) skálázása kulcsfontosságú: ezek a layer2-es technológiák a Bitcoin Lightning Networkhoz hasonlóan leveszik a terhet a blokkláncról azáltal, hogy bizonyos tranzakciókat vagy adatokat a főlánc helyett egy második rétegben, például a számlázási rendszerben, az off-chain protokollokban vagy más második rétegű hálózatokban tárolnak. Ez lehetővé teszi a hálózat nagyobb méretű és nagyobb sebességű tranzakcióinak feldolgozását, miközben a főláncra csak a lényeges változtatások kerülnek rögzítésre. Buterin szerint ha az Ethereum ezen a területen kudarcot vall, akkor „az összes széles körű elterjedésre szánt tömegtermék hátat fordíthat az Ethereumnak, és központosított megoldásokat fognak alkalmazni.”

Az Ethereum az elmúlt hónapokban nagy növekedést mutatott a második rétegű hálózatok számát tekintve, köszönhetően a Polygon és Matter Labs által kiadott felhasználóbarátabb ZK rollupoknak, de kihozott egy megoldást az Optimism hálózatára a Coinbase is. Az Ethereum tervei szerint még az idén kiad Dencun néven egy jelentős frissítést, amely magában foglalja a proto-danksharding funkciót is. A „danksharding” egy olyan sharding technológia, amely a blokklánc adatbázisát több részre osztja, lehetővé téve az erőforrások hatékonyabb felhasználását. A proto-danksharding ennek a technológiának az Ethereum protokolljában történő alkalmazásra szolgáló prototípus, amely lehetővé teszi a tranzakciók és adatok elosztását a shardek között, ezáltal növelve az Ethereum hálózat skálázhatóságát és teljesítményét.

2. cél: kriptotárca biztonság

Vitalik Buterin szerint a meglévő tárca megoldások helyett egy olyan infrastruktúra kidolgozására van szükség, ahol a felhasználók okosszerződés alapú pénztárcákat használnak majd, ezzel eltávolodva a centralizált megoldásoktól. Ezekről a multisig típusú tárcákról Vitalik korábban is írt már, és bár technikailag forradalmi koncepcióról van szó, felhasználói élményt tekintve jobban hasonlítanának a megszokott online bankolási élményünkre. Ezeknél a tárcáknál nem csak mi, felhasználók vagyunk a felelősek a saját tárcánk 12 seed phrase-éért, és annak minden tevékenységéért, hanem harmadik felek is tudnak segíteni a tárca helyreállításában, vagy a csalások kivédésében. Ez nem jelentené a kontroll átadását a harmadik félnek, sokkal inkább társaláírói reláció alakulna ki a két fél között, mint amikor egy tranzakció jóváhagyásához két félre van szükség.

3. cél: adatvédelem

Buterin abban is biztos, hogy az utolsó összetevő, az adatvédelem kulcsfontosságú, különben „az Ethereum el fog bukni” azáltal, hogy jelenleg a felhasználók minden tevékenysége nyilvánosan látszik a blokkláncon. „Nem csak a protokoll funkcionalitását kell fejleszteni; bizonyos esetekben alapvető változásokra van szükség az alkalmazásokban és pénztárcákban is ahhoz, hogy megváltozzon az Ethereum blokklánccal való interakciónk” – írja Buterin.