Vitalik Buterin is hozzájárult a Tornado Cash fejlesztőinek jogi alapjához
Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója jelentős összeggel támogatta a Tornado Cash fejlesztőinek – Roman Storm és Alexey Pertsev – jogi védelmét, akik ellen súlyos bűncselekmények miatt indult eljárás. Az ügy nemcsak a kriptovilágot érinti, hanem komoly vitákat váltott ki a fejlesztői szabadság és a felelősség kérdésében is.
A jogi védelem fontossága
Vitalik Buterin december 31-én 50 ETH-t – körülbelül 170 ezer dollárt – adományozott a Tornado Cash fejlesztői jogi alapjához. Az összeget a Juicebox platform Free Pertsev and Storm projektjén keresztül juttatta el a fejlesztőknek. Roman Storm szerint Buterin adománya a jogi alap teljes, 650 ezer dolláros keretének körülbelül 25%-át teszi ki, amelyet a JusticeDAO kezel. Ez a támogatás különösen fontos a közelgő tárgyalások előtt, mivel Storm ügyében április 14-én kezdődik a bírósági eljárás. Pertsev, akit Hollandiában pénzmosásért öt évnél hosszabb börtönbüntetésre ítéltek, fellebbezni kíván az ítélet ellen.
A Tornado Cash elleni vádak és következményeik
Az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatala (OFAC) 2022 augusztusában szankciókat vezetett be a Tornado Cash protokoll ellen, és felvette azt a Speciálisan Kijelölt Állampolgárok listájára. Ezzel megtiltották az amerikai állampolgároknak, hogy használják a protokollt vagy annak bizonyos okos szerződéseit. Az amerikai hatóságok szerint a mixer szolgáltatást rosszindulatú szereplők, köztük észak-koreai hackerek használták több mint 7 milliárd dollárnyi kriptovaluta tisztára mosására 2019 óta. A vádak szerint a Tornado Cash fejlesztői, Roman Storm és Roman Semenov szerepet játszottak ezekben az illegális tranzakciókban, ezért pénzmosás, szankciók megszegése és csalás miatt emeltek ellenük vádat. Míg Storm óvadék ellenében szabadlábon védekezik, Semenov jelenleg szökésben van.
Kapcsolódó tartalom: Új irányt vehet a Tornado Cash ügye Donald Trump kormánya alatt
A kriptovilág tiltakozása
A Tornado Cash elleni szankciók és a fejlesztők büntetőjogi felelősségre vonása széles körű tiltakozást váltott ki a kriptoközösségben. Sokak szerint az amerikai hatóságok túlzottan léptek fel, amikor egy decentralizált, nyilvános blokklánc-projektet kriminalizáltak. A Coin Center és más kriptovalutákat támogató csoportok két pert is indítottak az OFAC ellen, azzal érvelve, hogy a szankciók sértik a szabad szoftverfejlesztéshez való jogot. Egy novemberi fellebbviteli bírósági döntés szerint a pénzügyminisztérium „túlterjeszkedett”, amikor szankciókkal sújtotta a Tornado Cash okos szerződéseit, de ez az ítélet nem befolyásolta a fejlesztők elleni büntetőeljárást.
Összegzés
Vitalik Buterin adománya jól mutatja a kriptovilág összetartását, miközben ráirányítja a figyelmet a decentralizált projektek körüli jogi és etikai dilemmákra. A Tornado Cash fejlesztői elleni eljárás nemcsak a technológiai innováció szabadságának, hanem a felelősség kérdésének is központi jelentőséget ad a kriptovaluta-iparban.