Buterin Ethereumos fizetési szerencsétlenkedése komoly kérdéseket vet fel

Vitalik Buterin nemrégen egy könnyed anekdotát osztott meg arról a kihívásról, hogyan kell kávét vásárolni az Ethereummal.

Buterin elmesélte egy buenos aires-i kávézóban szerzett tapasztalatait, amikor ételt és italt vásárolt egy baráti társaságnak. Elmagyarázta, hogy a fizetés úgy zajlott le, hogy ETH-t küldött a tárcájából egy Binance számlára, aminek a megerősítése „néhány percet” vett igénybe. A várakozás alatt a biztonság kedvéért egy másik tárcából további ETH-t küldött. Végül mindkét fizetést jóváhagyták. Ekkor Buterin jelezte, hogy „rendben van” azzal, hogy a második kifizetést 100%-os borravalónak adja a jó szolgáltatásért, beleértve az eredeti kifizetés végrehajtásáért fizetett 4 dollárig terjedő gas díjat is. Az Ethereum kritikusai azonban a lánc hiányosságainak bizonyítékaként ugrottak rá az esetre.

Az Ethereum mint fizetési rendszer életképessége kérdőjeleződött meg

Az Adamant Research főszerkesztőjének, Turr Demeesternek az incidensről szóló Twitter-bejegyzéséhez fűzött kommentek az Ethereum mint fizetési lánc hibáit kritizálták. A Jan3 vezérigazgatója, Samson Mow szarkasztikusan megjegyezte: „Ez a fizetések jövője„.

Ethereum

Ehhez Demeester is csatlakozott, megerősítve Mow szatirikus hangnemét.

Az egyik Twitter-felhasználó konstruktívabb hangnemben azt javasolta, hogy a Bitcoin Lightning Network alkalmasabb kisebb értékű fizetésekhez. Azzal érvelt, hogy Buterin fizetése zökkenőmentesebb lett volna, ha inkább ő is azt használja.

Az Ethereum sokszor nevetség tárgya fizetések kapcsán lassúsága és drágasága miatt. Haseeb Qureshi, a Dragonfly Capital ügyvezető partnere 2022-ben az Ethereumot New Yorkhoz hasonlította. Mondta ezt abban a tekintetben, hogy az Ethereum a legnagyobb DeFi projektek a presztízse és a láncon lekötött érték alapján, de csak a gazdagok engedhetik meg maguknak, hogy használják, mert olyan költséges. Mint New York is a világ egyik legmenőbb helye, de csak a gazdagok tudják igazán élvezni az előnyeit.

Ethereum

Erre a kritikára az Ethereum válasza a Merge frissítés volt, amely 2022. szeptemberében a Proof-of-Work konszenzusról Proof-of-Stake konszenzusra állította át a láncot. Elősegítette ezáltal a nagyobb energiahatékonyságot és megalapozta a jövőbeli skálázhatósági fejlesztéseket.

A 2022. szeptemberi átlagos gas díjak csúcsértéke azonban még csak 25,47 qwei volt, és 2023. május 5-én 155,84 qwei-vel érte el a Merge utáni jelenlegi csúcsot.  Ez arra utal, hogy a fejlesztőknek még nem sikerült érdemben kezelniük a költségekkel kapcsolatos aggályokat.

Az Ethereum legutóbbi, 2023. április közepén implementált Shanghai frissítése lehetővé tette a stakelt Ethereumok kivonását. Az ebből fakadó roham a kiutalások és az Ethereum stakingben való részvétel miatt a hálózati aktivitás rendellenes növekedéséhez vezetett, ami aztán az elszálló májusi gas díjakban testesült meg.

A másik oldalról szemlélve

Az Ethereumra azonban még úgy kell tekinteni mint egy folyamatban lévő munkára, amelynek fejlesztési ütemterve az olcsóbb díjakat, a nagyobb biztonságot, a jobb felhasználói élményt célozza meg. Mivel a piaci kapitalizáció és a TVL alapján a vezető Layer-1-es DeFi blokklánc, a platform értékkínálata túlmutat a mindennapi fizetéseken.

És hogy miért fontos ez?

A kriptovalutákkal történő kávévásárlás gyakran használt gyakorlati tesztje az iparág fejlődésének a hagyományos pénzügyekkel szemben. Buterin nehézségei az Ethereummal való kávévásárlással megmutatták, hogy a lánc jelenleg még nem elég gyors és túl drága, ami rávilágít arra, hogy nem áll készen arra, hogy a tradicionális pénzügyi szektor szereplőivel a jelenlegi formájában felvegye a versenyt.