Vitalik Buterin decentralizált városok kialakításáról szövöget radikális terveket

Vitalik Buterin, az Ethereum ETH Price ETH Price társalapítója egy új és innovatív városmodell tervét osztotta meg, amely a demokrácia, a kapitalizmus és a decentralizáció elveit ötvözi. Ez az elképzelés a „profitorientált városok” koncepcióján alapul, amely megváltoztathatja, hogyan gondolkodunk a városvezetésről és az infrastruktúráról.

A „profitorientált városok” koncepciója

Buterin először egy Farcaster-posztban reagált a „profitorientált városok” ötletére. Maga az elnevezés talán elsőre olyan utópisztikus képeket idéz, mint egy „Walmartopia” vagy „Teslaville”. A valóságban azonban ezek a városok nem csupán vállalkozásbázisúak lennének, hanem egyensúlyban tarthatnák a közhasznú érdekeket és a profitmotivációt.

Buterin szerint egy hibrid megközelítés lehetne a megfelelő megoldás: „Azt szeretnénk, hogy a közinfrastruktúra minden jövedelemszinten jól működjön, azt szeretnénk, hogy a városok pozitív eredményeket hozzanak a nemzet és a világ számára, humanitárius értékeket vallunk, nem akarjuk a hajléktalanságot úgy megoldani, hogy ‘egyirányú buszjegyeket adunk nekik más városokba’.”

Decentralizáció és földérték adók

Buterin víziójában kiemelt szerepet kap a decentralizáció. Elképzelése szerint a városok lakói nagyobb hozzáférést kapnának olyan „eszközökhöz”, amelyek kormányzási jogokat biztosítanának nekik. Ezzel egyidejűleg a földtulajdonosok részesedése csökkenne, miközben az adók növekednének. Az adózásban Buterin különösen fontosnak tartja a földérték alapú adókat, amelyek a helyi kormányzatokat ösztönzik a helyi közjavak fejlesztésére, mivel ezek növelhetik a föld értékét.

„Az érv az, hogy ezzel az ösztönzők jobban összehangba kerülnének a teljes város sikerével” – írta Buterin. Hozzátette, hogy „a földérték adók különösen jó ösztönzőket adnak a kormánynak arra, hogy befolyásolják, amit tudnak (helyi közjavak, amelyek befolyásolják a föld értékét), miközben amit a földön építenek, annak a teljes értékét a helyi tulajdonos kezében hagyják, és ő az egyetlen, aki arra hatással lehet.”

Utópisztikus, mégis gyakorlatias megközelítés

Buterin elképzelései egy decentralizált autonóm szervezet (DAO) elveit ötvözik a hagyományos adózási rendszerekkel és a profitösztönzéssel. Ez az elgondolás a demokratikus folyamatokat társadalmasítaná, miközben fenntartaná a kapitalista alapelveket. Egy ilyen megközelítés új utakat nyithat meg a városi kormányzás és az infrastruktúra fejlesztése terén, és jelentős hatással lehet a jövő városaira.