Vitalik Buterin a defenzív fejlődésért kampányol

Az Ethereum-alapító Vitalik Buterin új Ethereum domain nevet vett meg nemrégiben, amely kifejezetten a „defenzív fejlődésre” utal. Augusztus 18-án Buterin regisztrálta az Ethereum Name Service (ENS) „dacc.eth” domain nevet 0,187 etherért, ami jelenlegi árakon valamivel több mint 150 ezer forintot jelent. Ez alig néhány nappal azelőtt történt, hogy Buterin augusztus 22-én egy X Spaces eseményen Vincent Weisserrel, a Prime Intellect alapítójával és a decentralizáció nagy élharcosával, valamint Skylar Weaverrel, az Ethereum Alapítvány fejlesztői konferencia vezetőjével együtt a „defenzív fejlődésről” (d/acc) fog beszélni.

Mit is takar a defenzív fejlődés fogalma?

Buterin először 2023 novemberében egy, a „Techno-optimizmusom” címet viselő blogposztban mutatta be a d/acc koncepcióját. Ez alapvetően a mesterséges intelligencia fejlesztésének helyzetére összpontosított. A d/acc megközelítés azt javasolja, hogy a teljesen autonóm mesterséges intelligencia helyett inkább az ember és az AI együttműködésére kell összpontosítani. Májusban Buterin már óva intett a „szuperintelligens” mesterséges intelligenciától, „kockázatosnak” nevezve azt. Ez az elképzelés erősen eltér a Szilícium-völgyben és a nagy technológiai cégek körében elterjedt hatékony fejlődés (e/acc) fogalmától. Az egy kifejezetten korlátlan, technológiapárti álláspontot képvisel, például azt, hogy az AI-t ellenőrizetlenül hagyjuk fejlődni.

Buterin d/acc koncepciója a technológiai fejlődés ellenőrzött, óvatos megközelítését támogatja, és a decentralizáció fokozását szorgalmazza. Ez magában foglalhatja az olyan technológiák fejlesztését, amelyek lehetővé teszik az ellenállóbb infrastruktúrát, a világjárványra való felkészülést, a kibervédelem és az információs védelem, például a félretájékoztatás elleni küzdelem eszközeit. Elvileg tehát ez a megközelítés lenne a túlzott korlátozás és az ellenőrizetlen fejlődés közötti arany középút. „Túl sok olyan tervet látok a világ megmentésére, amely arra irányul, hogy egy kis csoport embernek extrém és átláthatatlan hatalmat adnak. Majd abban reménykedünk, hogy bölcsen használják azt” – mondta Buterin. Akárhogy is legyen, a regisztráció és a d/acc-ról való elmélkedés mémcoin készítőknek korrekt puskaport adott. Pillanatok alatt létre is jött a DACC nevű token, amelynek ára kilőtt az egekbe néhány óra alatt.