Vitalik Buterin aggodalmát fejezte ki a politikai mémcoinok kapcsán

Múlt héten az Official Trump mémcoin jött, látott és elszívott minden likviditást a piacról. Jogos a kérdés, mennyire etikus egy közszereplőnek vagy befolyásos embernek egy ilyen projektet elindítani? A politikai témájú kriptovauták létrejöttének az indíttatása mögött a kampányfinanszírozás, a politikai decentralizáció és a közösségi indíték áll.

Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója, azonban aggodalmát fejezte ki az ilyen jellegű kriptovaluta-projektekkel kapcsolatban. Véleménye szerint Gary Gensler, a SEC korábbi elnöke, nyitva hagyott egy kiskaput az ilyen projektek számára, ez pedig akár az ilyen jellegű próbálkozások nagyobb hullámát is elindíthatja.

Buterin véleménye az Official Trumpról

Donald Trump, az Egyesült Államok 47. elnöke, kampánya óta lelkesen támogatja a digitális eszközöket, azonban múlt héten olyat tett, amire még a piac leginkább elvakult szegmense sem számított. A republikánus politikus kibocsátotta saját mémcoinját, az Official Trumpot, ami akkora sikernek örvendett, hogy alig 2 nap alatt 13 milliárd dolláros piaci kapitalizációra tett szert.

Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin, azonban nem feltétlen boldog attól a tendenciától, ami jelenleg a mémcoin-piacon zajlik. A Trump-család több tagja is kibocsátotta saját projektjét, ami jelentős kapitalizációra rúgott, elszívva a likviditást a valós felhasználást kínáló altcoinoktól.

Közösségi oldalán Buterin az alábbi írást tette közzé:

„Itt az ideje, hogy beszéljünk arról a politikai mémcoin-hullámról, amely jelenleg a piacot éri. Ezek már nemcsak a szórakoztatást célozzák meg, hanem konkrétan a politikai vesztegetés legújabb eszközei. Nem csupán az önkéntes résztvevők által elkövetett hibákat korlátozzák, hanem nemzetállamok forrásgyarapítását is.”

Buterin aggodalmát fejezte ki posztjában a TRUMP és a MELANIA körüli felhajtás miatt. Véleménye szerint ez egy vízválasztó pillanat volt, mivel a tokenek közel 94%-át 40 tárca birtokolja, csalók pedig már közel egymilliárd dollárra tettek szert.

Gary Gensler hibája lenne

Buterin posztjában kitért arra is, hogy egy amerikai elnök és annak közvetlen családja ilyet etikusan nem tehet. Ugyanakkor az okosszerződések atyja nem Trumpékat hibáztatja emiatt a trend miatt, hanem a SEC korábbi első emberét, Gary Genslert.

A korábbi SEC-elnök ugyanis az értékpapír-törvényekben hagyott egy kiskaput az ilyen esetekre, melyben az irányítási tokeneket potenciálisan külön fogalomként jelölte meg. Buterin szerint ez a szabályozási egyértelműség hiánya, amely többek között Gensler vegyes megítéléséhez vezetett. Az SEC Gensler elnöksége alatt soha nem biztosított egyértelmű szabályozási keretrendszert, a kiskapuk pedig nyitva maradtak, ami ilyen kapitális hibákhoz vezetett.

Vitalik Buterin utólag azonban helyesbített állításán. Véleménye szerint a tőkeállokációs mechanizmusok fényes jövő előtt állnak, amikkel olyan potenciális módszereket dolgozhatnak ki, melyek biztosítják a közösségi kívánalmakhoz való igazodást, valamint olyan fontos értékek védelmét szolgálják, mint a magánélet, a biztonság, a nyílt szabványok és a nyílt forráskód.

Buterin megjegyezte, az egész DeFi-közösség felelőssége, hogy az újonnan érkezőket a hosszú távú kiteljesedésről és a vagyonteremtésről oktassák. A kriptovaluta-közösségnek szerinte nem szabad egy TRUMP-hoz hasonló hullámvasútra felülni, mert az árt a valós megoldásokat kínáló projektek piacának. A becsületes tőkegyűjtés, valamint a közösségi irányítás azonban kiemelt fontossággal bír.