Visszatért 100 000 dollár fölé a bitcoin, miután a hét elején 90 000 dollár alá süllyedt
Rendkívül volatilis heteken vagyunk túl. A novembert követően mindenki arról beszélt, hogy december és január kifejezetten bikás lesz, ennek ellenére az elmúlt 12 hónap legnagyobb likvidációit láthattunk long oldalról az elmúlt hetekben. Trump beiktatásának a közeledtével azonban stabilizálódni látszik az emelkedő trend.
Szerdán a bitcoin árfolyama visszatért 100 000 dollár fölé, miután az amerikai infláció kedvezőbben alakult a várakozásoknál. Optimizmus járja át a szabályozási környezetet is, mivel az SEC-től új, kriptovaluta-barát politikát remél a piac Gary Gensler távozását követően. Ez történt szerdán!
Visszatért 100 000 dollár fölé a bitcoin
Cikkünk írásakor a bitcoin BTC Price (BTC) árfolyama 99 500 – 100 000 dollár között ingadozik, miután szerdán ismét visszatért a kulcsfontosságú lélektani határ fölé a vezető kriptovaluta. Ez azért kifejezetten fontos, mert január 13-án novembert követően ismét 90 000 dollár alá süllyedt vissza az eszköz árfolyama, vagyis az elmúlt napok emelkedése meghaladta a 10%-ot is.
Az emelkedés hátterében egyértelműen az amerikai fogyasztói árindex (CPI) áll, mely a várakozások mentén 2,9%-os értéket vett fel a Federal Reserve közlése szerint. A gyorsan változó energiahordozókkal és élelmiszerárakkal nem számoló maginfláció mindeközben 3,3% volt 2023 és 2024 decembere között.
A november 2,7%-os éves inflációhoz képest tehát romlott az amerikai gazdaság állapota, ugyanakkor nem annyira, mint azt az elemzők várták. Ennek eredményeként a vezető altcoinok 10% feletti növekedést produkáltak. A Virtuals Protocol ismét megközelítette a 4 dollárt, a Litecoin 17%-kal értékelődött fel, az Algorand pedig ismét célba vette a 0,50 dolláros szintet.
Felrobbantak a hagyományos tőzsdék
Az elmúlt napok gyengélkedése után ismét erőre kaptak az amerikai részvények és a vezető tőzsdeindexek is. A legismertebbnek számító tőzsdeindex, az S&P 500, 1,85%-os emelkedésével pillanatokra át is lépte az 5950 pontos határt. A technológiai szektor vállalatait felsorakoztató Nasdaq 100 közel 2,5%-os emelkedésével ismét 21 200 pont fölé került, a Dow Jones Ipari Átlag pedig visszaszerezte a 43 200 dolláros szintet 1,65%-os emelkedésével.
A vezető részvények közül a Tesla (TSLA) 8%-kal, a Meta Platforms (META) 3,85%-kal, az Nvidia (NVDA) pedig 3,4%-kal értékelődött fel a szerdai kereskedési napon. A vezető pénzintézetek közül a Wells Fargo (WFC) 6,7%-os, a Citigroup (C) 6,5%-os a Goldman Sachs (GS) pedig 6%-os növekedést produkált.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy az infláció továbbra is messze van a Federal Reserve által kijelölt 2%-os céltól. A CME Group szerint továbbra is csekély, 2,7%-os esély, mutatkozik arra, hogy a januári FOMC ülésen kamatvágást eszközöljenek. Márciusra már valamivel jobb a helyzet, ugyanis a kamatvágás esélye 28%.
Decemberben pontosan ezért fordultak le a tőzsdék. Az amerikai makrogazdaság az előirányzott négy kamatvágás helyett most már inkább a 2025-ös egy, maximum két kamatvágást várja az amerikai jegybanktól, a piacok pedig ezt folyamatosan árazzák.
Kriptovaluta-barát szabályozási környezet
Donald Trump beiktatásáig mindössze négy nap van vissza. A republikánus elnök kampányában mindent feltett arra, hogy az Egyesült Államokat egy kriptovaluta-barát országgá teszi stratégiai bitcoin-tartalékkal és kedvező szabályozási környezettel.
Gary Gensler távozásával az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) új irányt vehet, az új vezetés pedig jövőhéten tervezi felülvizsgálni a következő évek várható kriptovaluta-politikáját. Az egyértelműbb útmutatás egyszerűbb döntéshozatalt eredményezhet többek között abban az ominózus kérdésben, hogy értékpapírnak (security) vagy árucikknek (commodity) számítanak-e a kriptovaluták – köztük a régóta pereskedő Ripple-produktum, az XRP XRP Price is.