Visszafogja magát a Shell, a klímacéljain spórol
Hat hónappal azután, hogy Wael Sawant a Shell vezérigazgatójává választották, szép csendben felszámolták a karbonlábnyom csökkentésére tett erőfeszítések terveit.
Egy júniusi, befektetőknek szóló rendezvényen Sawan új stratégiát mutatott be az európai olajvállalat számára. Ebben többek között szerepel a költségek csökkentése, valamint az olajból és földgázból származó nyereség megduplázása.
Egy fontos dologról azonban nem esett szó: a Shell azon kötelezettségvállalásáról, hogy évente 100 millió dollárt költ majd olyan megoldásokra, amelyek segítségével 2050-re karbonsemlegessé tehetnék a vállalatot.
A cég megerősítette, hogy az ellentételezési program a kukában landolt. Ugyanilyen sorsa jutott az a tervük is, hogy évi 120 millió karbonkreditet gyűjtsenek be az évtized végéig olyan projektektől, amelyek fák, füvek és más természeti erőforrások segítségével kötik meg a szén-dioxidot.
Ezzel a vállalat teljes kibocsátásának 10 százalékát tudnák ellentételezni. Az azonban, hogy milyen új tervekkel szeretnék teljesíteni a klímavédelem kapcsán megfogalmazott céljaikat (egyáltalán szándékukban áll-e), továbbra sem derült ki.
A visszalépés egyszerre tükrözi Sawan elköteleződését az olaj- és gázüzlet iránt (ez generálja ugyanis a Shell legnagyobb profitját), valamint arra utal, hogy a vállalaton belül is tudhatták, a kezdetben megfogalmazott célok tarthatatlanok.
Nem sokat tett a Shell az elmúlt két évben
Azt azonban nem mondhatjuk, hogy semmi sem történt klímasemlegesség terén a Shell háza táján. Az eredeti költségvetés kevesebb mint felét, nagyjából 95 millió dollárt költöttek ugyanis arra, hogy Nyugat-Afrikától kezdve a brazil Amazonas vidékén át az ausztrál farmokig bezárólag karbonprojekteket támogassanak és hozzanak létre. Ezzel azonban nem sok ellentételezést sikerült elérniük, és továbbra is nehezen találnak olyan projekteket, amelyek megfelelnének a minőségi szabványoknak.
A Shell tehát egy újabb negatív példa a karbon-ellentételezés színterén, amely az utóbbi időkben vált a nagyvállalatok fontos, ám annál ellentmondásosabb „éghajlati megoldásává”. A Bloomberg New Energy Finance becslése szerint az önkéntes karbonpiac – amelynek jelenlegi értéke nagyjából 2 milliárd amerikai dollárra tehető – 2037-re egy 950 milliárd dolláros ágazattá nőheti ki magát.
Flora Ji, aki 17 éve dolgozik a Shellnél, 2021 óta felel a vállalat természetalapú megoldásaiért. Még mielőtt Sawan visszavonta volna a hivatalos 120 milliós éves ellentételezési célt, azt mondta, már akkor is mindenki tudta, hogy ez egy nagy szám.
A karbonpiac mindeközben nem nőtt eléggé gyorsan ahhoz, hogy lépést tartson a növekvő kereslettel – tette hozzá. „Nem történt meg az a nagyszabású, exponenciális növekedés, amire számítottunk.”
Korábban írtuk a Shellről: A BP és Shell is elkezd az olaj mellett Bitcoint bányászni?
Az ellentételezés ennek ellenére nem az egyetlen potenciális megoldás a Shell számára. A Science Based Targets nevű ENSZ-kezdeményezés szerint például akkor érdemes ehhez az eljáráshoz folyamodni, ha már minden lehetséges módon csökkentették a kibocsátását egy vállalat, és akkor is csak a maradék kibocsátás 10%-át kell „jóvá tenni”.
Ji elmondta, miszerint a Shell hosszú távú célja is pontosan ez volt. Vagyis előbb ahol csak lehet, elkerülni a kibocsátást, ezt követően a maradékot csökkenteni, majd a legvégén ellentételezni.
„A Shell fenntarthatósági és klímacéljai megmaradnak” – mondta el a vállalat egy szóvivője.
Lassítják az olajról való leválást
Sawan egyébként amellett, hogy leállította az ellentételezést, azt a célt is megszüntette, hogy több elektromos áramot értékesítsenek. Azt is megfogadta, hogy jóval körültekintőbben fognak befektetéseket kieszközölni a megújuló energiaforrásokba, amely az olajról és földgázról való leválás egyik gerincágazatát jelenti. Halkan de biztosan elálltak attól a tervüktől is, hogy 500.000 elektromos töltőpontot hozzanak létre 2025-ig, valamint hogy 10%-os globális részesedést szerezzenek a tisztahidrogén-értékesítésből.
„A vállalat most rövid távon a profit maximalizálására fókuszál” – mondta Adam Matthews, az Anglia Egyháza Nyugdíjbizottságának befektetésért felelős vezetője.
Annak ellenére, hogy Matthews és mások is jelentős változásokat látnak a téren, a Shell továbbra sem változtatta a 2050-re vonatkozó nettó zéró kibocsátási céljait.
A Shell szintén nem hagyott fel az ellentételezési törekvéseivel. Ji azt mondta, a vállalat a piacon elérhető ellentételezési termékek megvásárlásával is megerősítheti ezen szándékát. Mindez természetesen azt jelenti, hogy a Shell továbbra is ki van téve azoknak a rosszabb minőségű kibocsátási egységeknek, amelyeket eleve el akart kerülni.