A blokklánc technológia új alapokra helyezné a zeneipart

Az online zenei világban új irányt képvisel a KOR Protocol, amely a blokklánc technológia segítségével új alapokra helyezné a zenészek jogainak védelmét.

A Grammy-díjas Imogen Heap és az elektronikus zene hírességei, mint Deadmau5, Richie Hawtin és a Disclosure, mind csatlakoztak a KOR Protocol tanácsadói testületéhez, hogy közösen hozzanak létre egy igazságosabb rendszert, ahol a művészek közvetlenül profitálhatnak alkotásaikból.

A streaming-korszak kihívásai

Míg a zenei ipar bevételei 2023-ra elérték a 28,6 milliárd dollárt, a független zenészek továbbra is küzdenek a megélhetésért. Az Xposure Music felmérése szerint csupán az indie zenészek 11%-a tud kizárólag zenélésből megélni, amelynek oka főként a streaming platformok és kiadók által levont magas díjakban keresendő.

Kapcsolódó tartalom: 50 éve a decentralizáció jegyében kezdte el egy zenekar a zenélést

A KOR Protocol célja, hogy ezen változtasson. A decentralizált platform a blokklánc és a mesterséges intelligencia ötvözésével tisztességesebb fizetési modellt, átlátható IP-kezelést, és közvetlen rajongói kapcsolatot kínál a művészek számára.

Ismert művészek támogatása

Imogen Heap a művészi jogok és a technológiai újítások hosszú távú szószólójaként különösen lelkes a KOR Protocol iránt. A Creative Passport projektje révén – amely segít a művészeknek saját zenéjük adatainak ellenőrzésében – Heap a transzparens és igazságos jövő felé vezetné az ipart. Mint mondta, „a KOR Protocol összhangban áll az általa elképzelt vízióval, ahol a zenék decentralizált digitális eszközökké válnak, amelyek teljes körűen védettek és nyilvánosan elérhetők”.

A Disclosure együttes szerint a KOR segítségével a zenei szellemi tulajdon (IP) kezelése átláthatóbbá, együttműködőbbé és igazságosabbá válhat a művészek számára. Inder Phull, a KOR Protocol alapítója szerint „Ezek a művészek nemcsak a saját területükön számítanak kiemelkedőnek, hanem elkötelezetten dolgoznak az új, élményközpontú zenei lehetőségek és a művészek méltányos díjazásának megvalósításán.”

Konklúzió

A KOR Protocol célja, hogy ne csak a zenehallgatók számára nyújtson jobb élményt, hanem egy olyan ökoszisztémát hozzon létre a művészek számára is, ahol a közvetlen rajongói támogatás segíti karrierjük fenntarthatóságát. A blokklánc-alapú platform lehetőséget ad a művészeknek, hogy közvetlenül részesüljenek a bevételekből, csökkentve ezzel a közvetítők szerepét és befolyását.