Ők a világ leggazdagabb kriptomilliárdosai 2024-ben

A kriptovaluta-ipar 2024-ben hatalmas növekedést produkált, közel megduplázva a piaci kapitalizációját. Ennek eredményeként a kriptomilliárdosok száma is ugrásszerűen megnőtt. De kik vezetik a listát, és hogyan érték el vagyonukat?

A kriptopiac forradalma 2024-ben

Az idei év meghatározó volt a kriptovaluták számára. A piaci érték 99,4%-os növekedést ért el, amelyet több tényező is támogatott, például az Egyesült Államok egyre barátságosabb szabályozási környezete és a Bitcoin árfolyamának átlépése a 100 000 dolláros határon. Ez az ugrás nemcsak új befektetőket vonzott, hanem számos vállalkozót és korai befektetőt is milliárdossá tett. Nézzük, kik állnak a 2024-es kriptomilliárdos lista élén!

1. Changpeng Zhao – Binance alapítója

CZ binance

Changpeng Zhao – vagy ahogyan a kriptoipar ismeri, CZ – továbbra is a leggazdagabb kriptomilliárdos. A Binance alapítója 65,4 milliárd dolláros nettó vagyonnal rendelkezik. Zhao karrierje a Blockchain.com-nál és a Bloomberg-nél kezdődött, mielőtt megalapította a világ legnagyobb kriptotőzsdéjét 2017-ben. Bár idén jogi kihívásokkal nézett szembe, beleértve egy négy hónapos börtönbüntetést és egy 50 millió dolláros büntetést, CZ továbbra is meghatározó alakja az iparnak.

2. Brian Armstrong – Coinbase társalapítója

armstrong coinbase

Brian Armstrong – a Coinbase társalapítója – 12,1 milliárd dolláros vagyonával a második helyen áll a kriptomilliárdosok listáján. Armstrong a technológia világából érkezett, ahol korábban az IBM-nél és az Airbnb-nél dolgozott szoftvermérnökként. 2012-ben Fred Ehrsam társaságában alapította meg a Coinbase-t, amely az egyik legjelentősebb kriptovaluta-tőzsde lett. A vállalat jelenleg több mint 100 országban nyújt szolgáltatásokat, és 2021-ben debütált a NASDAQ-on. Armstrong emellett elindította a GiveCrypto.org nevű nonprofit kezdeményezést is, amely kriptovalutákon keresztül nyújt pénzügyi segítséget rászorulóknak. Vagyonának növekedése és a Coinbase sikere tükrözi a kriptovaluták iránti elkötelezettségét és vízióját a pénzügyi technológia jövőjéről.

3. Giancarlo Devasini – Bitfinex és Tether

giancarlo Devasini

Giancarlo Devasini, a Tether és a Bitfinex társalapítója, 9,2 milliárd dolláros vagyonával a harmadik helyen áll a kriptomilliárdosok listáján. Devasini, aki korábban plasztikai sebészként dolgozott, jelentős részesedéssel rendelkezik a Tetherben, amely a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója. A Tether 2024 első kilenc hónapjában 7,7 milliárd dolláros nyereséget ért el, és 134,4 milliárd dolláros konszolidált vagyonnal rendelkezik, beleértve 102,5 milliárd dollárnyi amerikai államkötvényt, amellyel a világ 20 legnagyobb amerikai államkötvény-tulajdonosa közé tartozik. Devasini a Tether pénzügyi igazgatójaként (CFO) és legnagyobb egyéni részvényeseként kulcsszerepet játszik a vállalat pénzügyi stratégiájának alakításában, amely jelentős hatással van a globális kriptopénzpiacokra.

4. Michael Saylor – MicroStrategy társalapítója

MIchaelSaylor

Michael Saylor, a MicroStrategy társalapítója és ügyvezető elnöke, 9 milliárd dolláros vagyonával a negyedik helyen áll a kriptomilliárdosok között. Vezetése alatt a vállalat több mint 444 000 Bitcoint halmozott fel, ami a cég vagyonának jelentős részét teszi ki. Saylor stratégiája nemcsak a vállalat részvényeinek értékét növelte, hanem a kriptoipar egyik legismertebb szereplőjévé tette őt. Továbbá személyes befektetései is jelentős hatással voltak a Bitcoin piaci megítélésére és az intézményi érdeklődés növekedésére.

5. Chris Larsen – Ripple társalapítója

Chris Larsen

Chris Larsen, a Ripple Labs társalapítója, nettó vagyona 8 milliárd dollár, amivel az ötödik helyen áll a kriptomilliárdosok listáján. Az XRP token, amely a negyedik legnagyobb kriptovaluta, Larsen vagyonának jelentős részét adja. A Ripple több mint 100 ügyfelet, köztük az American Expresst és a Santandert szolgálja ki, és továbbra is vezető szerepet tölt be a blokklánc-alapú fizetési rendszerek piacán.

6. Fred Ehrsam – Paradigm alapítója

Fred Ehrsam

Fred Ehrsam, a Paradigm kriptokockázati tőkealap társalapítója, 3,4 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik. Korábban a Coinbase társalapítójaként vált ismertté, de azóta a Paradigmon keresztül számos ígéretes projektre fókuszál, például az Uniswapra és a Flashbotsra. Ehrsam 2023-ban visszalépett a Paradigm napi operatív vezetésétől, hogy több időt szentelhessen személyes érdeklődési köreinek, miközben továbbra is aktívan részt vesz a cég befektetési és kutatási tevékenységeiben.

7. Barry Silbert – Digital Currency Group alapítója

Varry Silbert

Barry Silbert, a Digital Currency Group (DCG) alapítója és vezérigazgatója, 3,2 milliárd dolláros vagyonával a hetedik helyen áll a kriptomilliárdosok listáján. A DCG jelentős szerepet játszott a Bitcoin korai népszerűsítésében és a kriptoipar befektetési térképének megrajzolásában. 2024-ben Silbert új vállalkozást indított Yuma néven, amely a decentralizált mesterséges intelligencia fejlesztésére összpontosít a Bittensor ökoszisztémán belül. Emellett a DCG 2024 januárjára több mint 1 milliárd dollár adósságot törlesztett, beleértve a Genesis felé fennálló közel 700 millió dolláros tartozást is. Silbert 2024 januárjában lemondott a Grayscale Investments igazgatótanácsában betöltött pozíciójáról, ami jelentős vezetői változást jelentett a vállalat számára.

8. Jed McCaleb – Ripple és Stellar alapítója

Jed McCaleb

Jed McCaleb, aki az Mt. Gox, a Ripple és a Stellar projektjeiről ismert, 2,9 milliárd dolláros vagyonával a nyolcadik helyen áll. Az XRP tokenek értékesítése jelentős mértékben hozzájárult vagyonához; az eredetileg birtokolt 9 milliárd XRP nagy részét eladta, utolsó eladásait 2022-ben fejezte be. 2024-ben McCaleb új vállalkozásba kezdett a mesterséges intelligencia területén, létrehozva a Voltage Park nevű nonprofit szervezetet, amely 24 000 GPU-ból álló felhőalapú számítási klasztert indított a gépi tanulási piac kiszolgálására. Emellett McCaleb a Stellar fejlesztésére is összpontosít, amely a Ripple versenytársaként jött létre, célja a határokon átnyúló pénzügyi tranzakciók felgyorsítása.

9. Winklevoss ikrek – Gemini alapítói

Winklevoss fivérek

Cameron és Tyler Winklevoss, a Gemini kriptotőzsde alapítói, egyenként 2,7 milliárd dolláros vagyonnal rendelkeznek. A testvérek a Harvard Egyetemen váltak ismertté, amikor jogi vitába keveredtek Mark Zuckerberggel a Facebook alapításával kapcsolatban, amely végül 65 millió dolláros peren kívüli megállapodással zárult. Ezt a tőkét használták fel 2013-ban, hogy jelentős Bitcoin-befektetéseket eszközöljenek, amikor az árfolyam még 120 dollár körül mozgott. 2014-ben alapították meg a Gemini tőzsdét, amely ma már több mint 80 kriptovaluta kereskedését teszi lehetővé, és napi 30 millió dolláros forgalmat bonyolít. 2024-ben politikai szerepvállalásuk is reflektorfénybe került, amikor fejenként 1 millió dollár értékű bitcoint adományoztak Donald Trump elnökválasztási kampányára, kiemelve a kriptovaluták és a politika összefonódását.

10. Devin Finzer – OpenSea társalapítója

Devin Finzer

Az NFT-piac egyik úttörője, Devin Finzer, 2,2 milliárd dolláros vagyonával zárja a listát. Az OpenSea, az NFT-k kereskedésére szakosodott platform, hatalmas sikereket ért el az elmúlt években. Finzer 2017-ben alapította az OpenSea-t Alex Atallah-val közösen, felismerve a nem-helyettesíthető tokenek (NFT-k) iránti növekvő érdeklődést. Az OpenSea gyorsan a világ legnagyobb NFT-piacává vált, lehetővé téve a felhasználók számára digitális műalkotások és gyűjtemények adásvételét.