Elképesztő képek készültek az űrből a világ legextrémebb fesztiváljáról
Az Európai Űrügynökség (ESA) műholdja elképesztő felvételeket készített a világ legextrémebb fesztiváljáról, amelyet 1991 óta a Nevada államban található Black Rock sivatagban rendeznek meg.
A Burning Man fesztivál (amelyre idén több mint 70 ezren érkeztek) a radikális önkifejezésről, a civilizációtól való elszigeteltségről szól, és egy magas figura rituális elégetésével zárul. Az űrből nézve azonban az esemény inkább hasonlít egy hatalmas földönkívüli megastruktúrára.
Miért olyan különleges ez a fesztivál?
A Burning Man inkább egy kulturális kísérlet, mint szimpla fesztivál, ahol a művészettel, a zenével, a szexualitással és a kísérletezéssel való önkifejezés kerül előtérbe, a kapitalizmus és a fogyasztói társadalom elutasításának szellemében. A rendezvénynek otthont adó terület az Egyesült Államok egyik legnagyobb sivatagi régiójának része, ahol az esemény idejére egy ideiglenest várost hoznak létre.
A helyszínen a pénznek nincs értéke, a résztvevők a hagyományos vásárlás helyett általában cserekereskedelmet folytatnak, és még sztárfellépők sincsenek, a szórakozásról, az élelemről, az infrastruktúráról ugyanis maguk gondoskodnak. A fesztivál egyik legikonikusabb elemei az átalakított járművek, amelyek mobil szobrokként szelik át a sivatagot. Az esemény végén a szervezők és a közösség arra kérik a résztvevőket, hogy semmilyen nyomot ne hagyjanak maguk után a sivatagban – ez a „Leave No Trace” (Ne hagyj nyomot) filozófiája. A cél az, hogy a fesztivál után a Black Rock sivatag visszatérjen eredeti, érintetlen állapotába, mintha az esemény soha nem is létezett volna.
Bár a fesztivál egy elzárt, radikális szabadságot hirdető közösségi esemény, a szigorú drogellenes törvények itt is jelen vannak. Az utóbbi években több résztvevőt is megbírságoltak vagy letartóztattak nyílt drogfogyasztás, különösen a kannabisz és más pszichoaktív szerek használata miatt.
Az ESA műholdjai mindegyike egyébként nagy felbontású képalkotó rendszerekkel vannak felszerelve, amelyek célja, hogy egyedülálló képeket készítsenek a Föld felszínéről. Az ESA Copernicus Sentinel-2 missziójának részeként indított két műhold ötnaponta készít felvételeket a bolygó teljes szárazföldi és tengerparti területeiről. Ezek a felvételek nemcsak a fesztivál helyszínének megörökítésére alkalmasak, hanem a globális környezetfigyelésben is fontos szerepet játszanak, különösen az erdőtüzek és egyéb környezeti jelenségek nyomon követésében.
A küldetéssel kapcsolatos további információk az ESA honlapján találhatók.