A világ 2153 milliárdosának annyi a pénze, mint 4,6 milliárd embernek együttesen
Az Oxfam jótékonysági szervezet friss jelentésében azt írja, hogy a világ 2153 milliárdosa nagyobb vagyonnal rendelkezik, mint a Föld lakosságának 60%-ka, 4,6 milliárd fő.
Az Oxfam a nemzeti kormányokat arra buzdítja, hogy fogadjanak el olyan törvényeket, amik csökkentik a vagyoni egyenlőtlenségeket.
A jelentés időzítése nem véletlen, hiszen január 22-én rajtol Davosban a Világgazdasági Fórum (WEF), a világ urainak éves találkozója.
„Ha mindenkinek a saját vagyonát jelentő 100 dolláros bankókon kellene ülnie, akkor az emberiség nagy része a földön ülne,” írják csípősen a jelentés szerzői.
„Egy középosztálybeli ember a gazdag országokból ülhetne székmagasságban. A világ két leggazdagabb embere pedig a világűrben.”
Momentán Jeff Bezos a világ leggazdagabb embere holtversenyben Bill Gates-szel, legalábbis a Bloomberg rangsora alapján, összvagyonuk eléri a 116 milliárd dollárt. A harmadik leggazdagabb Bernard Arnault, francia milliárdos, aki a LVMH luxustermékeket gyártó csoport vezetője. Az ő ‘kincstára’ 109 milliárd dollárt rejt.
Az Oxfam további érdekes és sokkoló összehasonlításokkal is megszórta a jelentését: egy ilyen, miszerint egy személy, aki a piramisok építésétől kezdve 10 000 dollárt rakott volna félre naponta, még így is 80%-kal kisebb vagyonnal rendelkezne, mint a világ 5 leggazdagabb embere.
Tisztességtelen és a gazdagoknak lejt az uralkodó gazdasági rendszer
Oxfam szerint a döntéshozóknak azonnal cselekedniük kell, ha nem akarják, hogy tovább nyíljon a gazdagok és a szegények közötti olló. Ha a világ leggazdagabbjai akár már 0.5%-kal magasabb adót fizetnének, már az csökkentené a vagyoni egyenlőtlenségeket. 0.5%-os adóemelés elég forrást generálna ahhoz, hogy 117 millió új munkahelyet lehessen létrehozni az oktatásban és az egészségügyben.
Az Oxfam más javaslatokat is tesz, mint például az egészségügyi rendszerek reformja, a szexizmus elfojtása, az ápolók jogainak védelme és az extrém gazdagság megszüntetése.
„Az extrém, hivalkodó gazdagság a bukásra ítélt gazdasági rendszerek jele” – írják a jelentésben. „A kormányoknak lépéseket kell tenniük a gazdagok és a többi társadalom osztályok közötti szakadék radikális csökkentésére, és prioritásként kell kezelniük az összes polgár jólétét a fenntarthatatlan növekedés és profit orientáltsággal szemben.”
Az Oxfam a múlt évi WEF előtt is hasonló felhívás tett közzé kérve a kormányokat a nagyvállalatok és a társadalom leggazdagabb tagjainak adókulcsainak emelésére, hogy így csökkenjenek a vagyoni különbségek.
A hónap elején a Nemzetközi Valutaalap ügyvezető igazgatója, Kristalina Georgieva felhívta a politikai döntéshozókat, hogy gondolják át az adórendszerek reformját és fontolják meg a „progresszív adóztatás” bevezetését. A progresszív adózás növelné a társadalom leggazdagabbjainak társadalombiztosítási illetékeit.
Érdekelhet:
- Szupergazdagok vagyonáról szivárogtatott a hacktivista
- Elképesztő mértékben nőtt 2019-ben is a szupergazdagok vagyona