Veszélyes kriptoparazita terjed a világon
Miközben a kriptodeviza piac továbbra sem tud kilábalni a medvepiacból, egy csak nevében hasonlító parazita évente legalább 200 ezer halálesethez kapcsolható szerte az Egyesült Államokban és Európában.
A kriptosporidiózis nevű élősködő csak előnevében kripto-, és valójában egy parazitikus betegség, amely elsősorban a légutakat és az emésztőrendszert támadja meg, a legyengült immunrendszerű embereknél pedig akár halálos is lehet. A röviden csak kriptónak becézett parazita világszerte fellelhető, és embereket, valamint állatokat egyaránt képes megfertőzni. A főként kisgyermekek megbetegedését okozó kriptosporidiózis leggyakoribb tünete a két-három hétig tartó híg hasmenés, de hányingert, hányást és lázat is okozhat.
A kriptosporidiózis egy egysejtű organizmus, amely rendkívül gyorsan képes szaporodni a gazdatestben. Az élősködő az áldozat bélrendszerében él, és rendkívül ellenálló: külső védőburokjának köszönhetően a gazdaszervezeten kívül is képes túlélni, és akár nyolc hónapig is fertőzőképes maradhat. A szívós parazita ellenáll a klórnak és az alkoholos kézfertőtlenítőknek is, a forrásban lévő vízben viszont elpusztul. Az élősködő egyébként az embereken kívül leggyakrabban juhokban, tehenekben és kecskékben fordul elő.
Folyamatosan növekszik a megbetegedések száma
Észak-Amerikában és Európában a betegség nyáron tud terjedni a leggyorsabban. A nyilvános medencék és a családok által gyakran látogatott állatsimogatók egyaránt veszélyesek lehetnek, bár a parazita néha fertőzött élelmiszerekben is megtalálható. 2018-ban több mint 14 ezer kriptosporidiózisos esetet jelentettek Európában. Az esetek 76%-a négy országra, az Egyesült Királyságra, Írországra, Németországra és Hollandiára esett, a legtöbb esetet az Egyesült Királyságból jelentették.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ szerint a megbetegedések száma továbbra is emelkedik, az Egyesült Államokban például a bejelentett esetek száma 2010 és 2019 között 47,2%-kal nőtt. A legtöbb járványügyi szervezet azonban megjegyezte, hogy a megnövekedett esetszámokhoz elsősorban a vizsgálatok megnövekedett száma járult hozzá.
Érdemes megjegyezni, hogy a parazita leginkább a szegényebb országokban jelent veszélyt, ahol a hasmenés néha halálos szövődményekhez, valamint alultápláltsághoz vezethet. Becslések szerint évente 2,9-4,7 millió kétévesnél fiatalabb gyermek betegszik meg a parazitától Afrikában, Indiában, Pakisztánban, Bangladesben, Afganisztánban és Nepálban.
A szappanos kézmosás (különösen állatok simogatása után) és a víznyelés elkerülése úszás közben jelentősen csökkenti a betegség kialakulásának veszélyét.