52 500 dollárig süllyedt a Bitcoin az amerikai munkajelentés utáni csalódottságtól

Nem enyhül a kriptovaluta piacra nehezedő nyomás. Péntek este az újabb csalódást keltő munkaügyi jelentés hatására a Bitcoin árfolyama egészen 52 500 dollárig esett vissza. A zuhanórepülés közepette többszáz millió dollárnyi tőkeáttételes pozíciót számoltak fel. Folytatódik a szeptemberi negatív széria.

Az amerikai állásjelentést követő rövid emelkedés gyorsan megfordult. A legnagyobb kriptovaluták 5-10%-ot estek, a Bitcoin pedig 54 000 dollár körül talált támaszt. Előfordulhat, hogy nem a kamatvágás az, amire a piacoknak szüksége van.

Csalódást keltő munkaügyi adatok

Péntek délután megérkezett az amerikai job report. A regisztrált munkahelyek számával és a munkanélküliséggel foglalkozó adat augusztusban alulmúlta a várakozásokat, ezzel pedig lavinát indítva a hagyományos piacokon és a kriptovaluta piacon egyaránt.

A várakozások szerint augusztusban 164 ezer munkahely-regisztráció történt a nem mezőgazdasági ágazatokban. Ezzel szemben a tényleges adat csupán 142 ezer regisztráció volt, ami az amerikai gazdaság alulteljesítésére hívta fel a figyelmet. A munkanélküliségi ráta várt mértéke 4,2% volt, ezt sikerült jól megbecsülnie a vezető pénzintézeteknek.

Az egyedüli pozitívuma a jelentésnek az, hogy júliusról augusztusra 4,3%-ról 4,2%-ra csökkent a munkanélküliségi ráta, azonban a nem várt jelentés felülírhatja a Fed kamatcsökkentési ütemét. A hét első felében 70%-os esélyt láttak az 50 bázispontos kamatvágásra, most azonban fordult az arány, ás már csak 30% ennek az esélye.

Christopher Waller, a Fed kormányzója, szerint eljött az idő a kamatlábak csökkentésére, ideje támogatni az előre ütemezett kamatcsökkentéseket. Egyes megfigyelők azonban azzal érveltek, hogy a kockázatos eszközök számára előnyösebb lenne egy kisebb kamatcsökkentés, mivel az 50 bázispont a Fed aggodalmát tükrözné a recesszióval kapcsolatban, ez pedig még mélyebbre taszíthatná a piacokat.

Vérzik a kriptovaluta-piac

A volatilitás hatására több mint 300 millió tőkeáttételes pozíció került bezárásra a különböző tőzsdéken. A Bitcoin BTC Price BTC Price és az Ethereum ETH Price ETH Price mellett a Solana SOL Price SOL Price volt a legnagyobb nyomással szembenéző eszköz, az árfolyamok pedig meg is sínylették ezt a katartikus estét.

A világ vezető kriptovalutája egészen 52 500 dollárig esett vissza, majd ezt követően 54 000 dollár körül talált támaszt. Az Ethereum pillanatokig, de érintette a 2150 dolláros árfolyamot, amelyre augusztus 5-e óta nem volt példa.

A japán tőzsdei összeomlástól eltekintve utoljára 2024 januárjában volt ennyire mélyen a kriptovaluta-piac. Egyes eszközök, mint például a MANTRA, a Toncoin vagy a Monero 5% feletti esést szenvedtek el. Ezzel a flashcrash-sel a hét leggyengébb teljesítményét nyújtó eszközei, mint a Beam, a DOGS vagy az Immutable 20-22%-kal csökkentek. Szintén aggodalomra ad okot, hogy a crypto fear & greed index mértéke 23/100-ra esett vissza, amire 2022 ősze óta nem volt példa. Az extrém félelem érezhető a piacokon.

Az elmúlt hét legrosszabbul teljesítő kriptovalutái, forrás: CoinMarketCap

Nem látott zöldet a tőzsde szeptemberben

Nemcsak a kriptovaluta piac, hanem a hagyományos tőzsde is megsínyli a szeptembert. Az S&P 500 3,64%-os, a Dow Jones 2,47%-os, a Nasdaq pedig 5,56%-os mínuszban van az elmúlt kereskedési hetet követően.

Az S&P 500 teljesítménye az elmúlt öt kereskedési napon, forrás: Google

Ez azt jelenti, hogy csak az S&P 500 tőzsdeindex piaci kapitalizációja több mint 1700 milliárd dollárral esett vissza. Ilyen szintű összeomlásra nem volt példa a 2023 márciusában látott bankválság óta.