Az ország problémái ellenére Venezuela kriptogazdasága jelentősen növekszik
A Chainalysis legfrissebb jelentése szerint az országot sújtó összes probléma ellenére Venezuela a régió negyedik legnagyobb kriptogazdaságává vált, megelőzve olyan országokat, mint Kolumbia és Chile.
A Chainalysis kiadta a 2024 Geography of Cryptocurrency Report című jelentését, amely számos meglátást közöl a kriptovaluta latin-amerikai helyzetéről. A vállalat kiemelte a stabilcoinok, az amerikai dollár értékéhez kötött tokenek jelentőségét, mint az egyik legjelentősebb kripto eszközosztály, főként Argentínában, Venezuelában és Brazíliában a helyi tőzsdéken.
A venezuelaiak általában stabilcoinokat használnak, hogy elkerüljék a folyamatos valuta leértékelődés okozta veszteségeket. Ennek következményéül az ország kriptopiaca 110%-os növekedést tapasztalt az elmúlt évben. 2023 júliusa és 2024 júniusa között a venezuelai gazdaság közel 50 milliárd dollár értékű kriptovalutát kapott. Emellett Venezuela rendelkezik az egyik első, Latin-amerikai országban kiadott kriptopénz szabályozási kerettel, amely a kereskedési és bányászati tevékenységeket veszi figyelembe.
Mindeközben szeptemberben a Bitcoin tartalékok bevezetéséről is szó esett az országban, amiről itt olvashatsz.
Körülményes a helyzet az országban
A megnövekedett érdeklődés mellett azonban számos hátráltatás éri az országot a kriptopénzekkel kapcsolatban. Májusban a venezuelai hatóságok országszerte lecsaptak a bányászati tevékenységekre. A Nemzeti Energiaügyi Minisztérium azt állította, hogy a magas kereslet csökkentése érdekében lépett fel, ami áramkimaradásokat és fennakadásokat okozott az országos elektromos hálózatban.
Ugyanígy egy 20 milliárd dolláros kriptopénz-korrupciós ügylet, amelyben a Sunacrip, a nemzeti kriptofelügyelet és a PDVSA, az állami tulajdonú nyersolajvállalat is érintett, olyan keresztes háborút eredményezett, amely a helyi tőzsdék működését is befolyásolta. Ezek az intézkedések megnehezítik a nagy nemzetközi kriptovállalkozások számára a befektetéseket az országban, amely nagy vízenergia-potenciállal és alacsony villamosenergia-díjakkal rendelkezik.
Aggasztó továbbá az a politikai zűrzavar is, amelyet az ország az ellenzéki vezetők állításai miatt él át Nicolas Maduro elnök állítólagos vereségével kapcsolatban a legutóbbi elnökválasztási szavazáson. Ez felerősítheti azt a szankciós politikát, amelyet a nyugati világ a 2010-es évek közepe óta alkalmaz Venezuelával szemben.