Venezuela megkerüli a szankciókat, kriptót használ a nyersolajexportban
A Venezuelát sújtó olajszankciók miatt az ország olajcége növelni fogja a kriptovaluták használatát a nyersolaj- és üzemanyaexportban.
A hír a venezuelai olajiparra újonnan kivetett szankciókat követi, miután a Biden-kormány az elmúlt héten elutasította a korlátozásokat enyhítő engedélyek megújítását. Mindez megnehezíti Venezuela számára az olajkitermelést és az export növelését, mivel a vállalatoknak egyedi amerikai engedélyekre kell várniuk, hogy üzletet köthessenek az országgal.
A Reuters beszámolója szerint a PDVSA tavaly óta már szépen csendben növeli a digitális valuták, különösen a Tether (USDT) használatát. Pedro Tellechea venezuelai olajminiszter azonban most megerősítette, hogy az ország nyitott lesz más digitális valuták elfogadására is – sőt, egyes esetekben „a kriptovaluták lehetnek a preferált fizetési módok”.
Az olajcég a korrupciós botrányok után új modellre tért át és megkövetelte, hogy minden egyes szállítmány értékének a felét USDT-ben fizessék ki előre. A vállalat ezután előírta, hogy az új ügyfeleknek rendelkezniük kell kriptovalutát tartalmazó tárcával, ami megerősíti a digitális valuták felé való elfordulást.
Fontos megjegyezni, hogy a globális olajpiacon a tranzakciók során az amerikai dollár a preferált pénznem, ami az 1970-es években született „petrodollár” megállapodásból ered. Ennek eredményeképpen az olajárakat mindenhol amerikai dollárban mérik, ami megszilárdítja a valuta pozícióját az olajtranzakciók esetében is.
A PDVSA korrupciós botrány
A hónap elején a hatóságok letartóztatták Tareck El Aissami volt venezuelai kőolajipari minisztert és azzal vádolták, hogy a hivatalával visszaélve törvénytelen tranzakciókat – köztük kriptovalutás ügyleteket – bonyolítottak le. A férfi még 2023 márciusában mondott le, miután nagyszabású korrupcióellenes vizsgálat indult a PDVSA ellen. A nyomozás részeként – többek között pénzmosás miatt – eljárást indítottak Simon Zerpa volt pénzügyminiszter és Sarmark Lopez üzletember ellen is.
Az ország olajexportja jelentősen megnőtt Tellechea vezetése alatt, aki a botrányt követően átvette a venezuelai olajminisztérium vezetését. Az eladásokat lehetővé tevő amerikai engedélyek által az export márciusban elérte a napi 900 000 hordót is, ami négy éve a legmagasabb értéknek számít.