Megvan az Ethereum hálózatának idei legfontosabb dátuma

Az Ethereum fejlesztői május 7-ét tűzték ki céldátumként, amikor a Pectra frissítés felkerülhet a mainnetre. Ez azért némi késést jelent a korábbi bejelentésekhez képest, amelyek április végére becsülték a frissítés időpontját. A májusi dátum véglegesítéséről szóló legutóbbi döntés a core fejlesztők csütörtöki konferenciabeszélgetése során született, a Hoodi tesztnet sikeres tesztelését követően. A konferenciahívásban a kulcsfontosságú közreműködők vettek részt, hogy megegyezzenek a Pectra hard fork, az Ethereum-hálózat legjelentősebb frissítésének ütemezéséről.  A konferenciahívás itt megtekinthető:

A frissítés 11 módosítást tartalmaz az Ethereum Fejlesztési Javaslatokon (EIP) keresztül, amelyek célja a hálózat hatékonyságának, használhatóságának és stakelési képességének javítása. Ezen javaslatok közé tartozik például a számlaabsztrakció (EIP-7702) bevezetése. Ez lehetővé teszi majd a külső tulajdonú fiókok okosszerződéses funkciókkal való bővítését. De a stakelési limitek növelése (EIP-7251) 32 ETH-ról 2048 ETH-ra vagy éppen a blokkok adatkapacitásának növelése (EIP-7691) is benne van a javaslatok között.

A Pectra frissítését most már nagyon várja a közösség, miközben már ott van a levegőben a Fusaka is

Bár a tervezett időpont május 7., érdemes megjegyezni, hogy a határidő további tesztelés vagy előre nem látható problémák miatt megint tolódhat. Ezt azért a Pectra bevezetésének korábbi szakaszában is láttuk. Emlékezhetünk, a Hoodi tesztje már a harmadik volt a sorban, a Holesky és a Sepolia hard forkok után. A Holesky esetén például komoly konfigurációs hibák léptek fel és a blokkok nem is véglegesedtek a Pectra aktiválása után. Még márciusban arról beszéltek a fejlesztők, hogy ha nem lesz gond a Hoodi teszt során, akkor valamikor április végén már mehet a mainnetre a Pectra. A most bejelentett május hetedikei dátummal még kapnak némi időt a különböző érdekelt felek és csapatok a felkészülésre.

A Pectra után a következő nagyobb Ethereum-frissítés a Fusaka nevet viseli. Ez a frissítés legalább 12 Ethereum Fejlesztési Javaslatot (EIP) tartalmaz majd, amelyek a skálázhatóságra, a második réteges rollupokra és az általános hálózati hatékonyság javítására összpontosítanak. Az eredetileg a Pectrához tervezett EIP-k közül néhányat kivettek, és azok a Fusaka részei lesznek. Az egyik figyelemre méltó fejlesztés az EIP 7549, amelynek célja a blob-kapacitás növelése a számítási hatékonyság fenntartása mellett. További fejlesztések közé tartozik az EIP 3670 a kódok érvényesítésére és az EIP 4750 a funkciók javítására.