Végleg leállítják a termelést Európa egyik legfőbb gázellátójában

A hollandiai Groningen mező gázkitermelése október 1-jéig befejeződik – közölte a kormány pénteken. Extrém körülmények között korlátozottan beindíthatják a termelést, de a tervek szerint 2024-ben végleg leállnak a csövek. A döntés oka a fúrások okozta ingatlanokat és lakosokat egyaránt veszélyeztető földrengések gyakorisága.

A Shell és az Exxon Mobil közös vállalata által üzemeltetett mező még mindig hatalmas földgáztartalékokkal rendelkezik, de a kitermelést az elmúlt években szinte teljesen leállították, mivel a fúrással kapcsolatos rengések széles körű károkat, egészségügyi problémákat, valamint lelki nehézségeket okoztak a közelben élőknek.

A groningeni földgázkitermelés közel 1600 földrengést okozott a területen

Vészhelyzet kialakulása esetén a következő évben még lehetőség lesz korlátozott mennyiségű gáz kitermelésére, de a kormány közlése szerint a kitermelő létesítmények 2024-ben végleg bezárnak.

“Ha nagyon hideg van, és gondok vannak egy tárolónál, akkor újraindíthatunk egy vagy több létesítményt. De a döntés az, hogy október 1-jétől nulla lesz a kitermelés” – mondta újságíróknak Hans Vijlbrief bányászati miniszterhelyettes.

Vijlbrief hozzátette, “nincs kétsége” afelől, hogy a létesítményeket 2024 októbere után leállítják, mivel a gázimport és az energiaátállás biztosítja, hogy addigra elegendő gáz álljon rendelkezésre a holland felhasználók számára.

Több, mint 60 éven át folyt a területen a gázkitermelés

Az egykor Európa egyik legnagyobb földgázmezőjének kitermelését tavaly októberben a működés fenntartásához szükséges minimumra (mintegy évi 3 milliárd köbméterre) korlátozták, azzal a céllal, hogy egy évvel később, de legkésőbb 2024-ben bezárják a mezőt.

Ezt a határidőt egy 2018-ban bekövetkezett szokatlanul erős földrengés eredményezte, amely miatt a kormány a termelés gyors leállítása mellett döntött. Ezt az ígéretet annak ellenére is betartotta, hogy egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik rá, hogy több gázt szállítson az Oroszország ukrajnai inváziója által kiváltott energiaválság ellensúlyozására.

A döntést megelőző években azonban mind a kormány, mind az érintett energetikai vállalatok súlyosan alábecsülték a termelés kockázatait a tartományban élő emberek számára – állapította meg egy parlamenti vizsgálat az év elején.

A groningeni gáz összesen 363 milliárd eurót hozott a holland államkasszába

A kitermelést 2013-ban közel 54 milliárd köbméterre növelték, annak ellenére is, hogy egy évvel korábban Groningenben a térségben az eddigi legsúlyosabb földrengés történt.

A kitermelésre vonatkozó fokozatosan csökkentett felső határokat csak az azt követő években vezették be, amikor a lakosok és a kampányolók tiltakozása egyre erősödött.

groningen

Az 1959-ben felfedezett, 1976-ban 88 milliárd köbméteres csúcsot elérő kitermelés hat évvel ezelőtt még mindig közel 30 milliárd köbméteren volt.

A groningeni mezőből származó gáz a becslések szerint 363 milliárd eurót hozott a holland államkasszába a termelés 1960-as évekbeli kezdete óta, megalapozva ezzel az ország jóléti állapotát.