Vége az okostelefonok korszakának?
Az 5G technológiára való folyamatos átállás ellenére, a globális okostelefon megrendelések tavaly az elmúlt évtized legalacsonyabb szintjére estek vissza. Pedig az 5G technológia bevezetésének egyik mellékterméke lett volna, hogy segítsen az okostelefon-gyártóknak az új modellek piacra dobását, amelyek támogatják a még gyorsabb internetkapcsolatot. De egyelőre úgy tűnik, hogy a gyártók az okostelefonok piacán a növekedés fenntartásáért küzdenek.
Az International Data Corporation (IDC) becslései alapján tavaly az okostelefon-gyártók 1,17 milliárd készüléket szállítottak le. Ez 20 százalékkal kevesebb 2016-hoz képest. Abban az évben az okostelefon megrendelések elérték az 1,47 milliárd darabot.
És bár sok szakértő szerint az „okostelefonok fénykora” már mögöttünk van, az IDC piackutató csoport továbbra is bízik abban, hogy az iparág 2024-ben és azt követően években visszatér a korábbi növekedéshez.
„A tendencia végre megfordult, és nyugodtan kijelenthetjük, hogy a legrosszabb már mögöttünk van.” – mondta Nabila Popal, az IDC kutatási igazgatója 2023. novemberében.
„Ahogy átlépünk az alacsony, egyszámjegyű növekedés és a meghosszabbodott frissítési ciklusok új korszakába, egyértelművé válik, hogy a piac ismét visszatér a régi kerékvágásba. Habár a rendelkezésre álló piaci kínálat az előrejelzések szerint folyamatosan a járvány előtti szint alatt marad, a jó hír az, hogy az átlagos eladási árak és a piaci érték továbbra is lényegesen magasabbak maradnak, mint korábban.”
Mit ad nekünk az 5G technológia?
A 4G technológiához képest az 5G exponenciálisan gyorsabb adatátviteli sebességet és csökkentett késleltetést kínál. Ez a fejlődés nemcsak a felhasználói élményt javítja a gyorsabb letöltések, a zökkenőmentesebb streaming és a megszakadások nélküli online játék lehetővé tételével. Hanem megkönnyíti az olyan újonnan megjelenő technológiák széles körű elterjedését is, mint a kiterjesztett valóság, a virtuális valóság és a tárgyak internete (IoT). Ezen túlmenően az 5G alacsonyabb késleltetése és nagyobb sávszélessége alkalmassá teszi az olyan kritikus alkalmazások mindennapi használatához is, mint a távsebészet, az autonóm járművek és az okos városi infrastruktúra.
Összességében az 5G-re való áttérés az összekapcsolhatóság új korszakát jelenti. Így végtelen innovációs lehetőségeket nyit meg, és globális szinten átalakítja a technológiával való interakcióinkat.