Vége Elon Musk nagylelkűségének, benyújtotta az Ukrajnában működő Starlink számláját

Elon Musk űrkutatási cége arra kérte az amerikai hadsereget, hogy fizesse ki az Ukrajnában működő Starlink műholdas internetszolgáltatását. A CNN birtokába jutott vállalati dokumentumok szerint a cég már nem tudja állni a működés költségeit.

A múlt hónapban a Pentagonnak küldött levelében a SpaceX felvázolta pénzügyi nehézségeit, és arra kérte a kormányt, hogy sürgősen fizesse ki a Starlink szolgáltatásait Ukrajnában, azt állítva, hogy 2022 hátralévő részében több mint 120 millió dollárba, a következő 12 hónapban pedig mintegy 400 millió dollárba kerül a műholdas internet.

„Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy további terminálokat adományozzunk Ukrajnának, vagy a meglévő terminálokat határozatlan ideig finanszírozzuk” – írta a SpaceX kormányzati értékesítésért felelős igazgatója a levélben.

A SpaceX a konfliktus február végi kezdete óta mintegy 20 000 Starlink műholdas egységet adományozott Ukrajnának, amelyek internetkapcsolatot és katonai koordinációt biztosítanak a kaotikus csatatereken, amelyek egyébként el lennének vágva a világhálótól. Ukrán tisztviselők „a kritikus infrastruktúra alapvető részeként” üdvözölték a rendszert.

Kijev már többször sürgette a céget, hogy küldjön további több ezer Starlink-terminált, egy másik, a CNN birtokába került levélből kiderül, hogy egy vezető ukrán tábornok, Valerij Zaluzsnyij még júliusban kért további 8000 darabot. A SpaceX egy külsős tanácsadója később azt írta, hogy a cég „szörnyen nehéz döntések előtt áll”, hozzátéve, hogy „nem hiszem, hogy megvan a pénzügyi lehetőségük arra, hogy további terminálokat vagy szolgáltatást nyújtsunk, ahogyan azt Zaluzsnyij tábornok kérte”.

Musk kijelentette, hogy a SpaceX az év végéig több mint 100 millió dollárt fog költeni a Starlink-szolgáltatás biztosítására Ukrajnában. A cég Pentagonhoz írt leveléből azonban kiderül, hogy a Kijevnek berendezett 20 000 egységet teljesen vagy részlegesen finanszírozták az amerikai, a brit és a lengyel kormányok.

Más hozzájárulások nem kormányzati szervezetektől és magánadománygyűjtőktől származnak, bár a SpaceX a szolgáltatási költségek nagy részét, havonta terminálonként mintegy 4500 dollárt maga áll.

Ukrán katonák panaszkodtak a Starlink szolgáltatására

A Financial Times-nak nemrég ukrán katonák azt mondták, hogy a Starlink kommunikációs rendszere katasztrofális.

Roman Sinitsin, aki egy olyan nonprofit szervezetet vezet, amely a Starlinkeket irányítja az ukrán hadsereghez, azt mondta, hogy a probléma oka az lehetett, hogy Musk vállalata blokkolta a jelet az oroszok által elfoglalt területeken.

„Számomra teljesen világos, hogy ezt a Starlink képviselői teszik, hogy megakadályozzák, hogy az orosz megszálló erők használják a technológiájukat” – mondta Sinitsin, és sürgette a SpaceX-et, hogy azonnal egyeztessen az ukrán hadsereggel.

Az FT forrásai többszöri kimaradásról számoltak be a Herszon régióban. Eközben két katonai forrás azt mondta, hogy a Starlink-jeik jól működnek a nemrég elfoglalt területeken, Herszon és Harkov régiókban. A jelentésre reagálva Adam Kinzinger amerikai kongresszusi képviselő azt tweetelte, hogy a kiesést „ki kellene vizsgálni”, mint „nemzetbiztonsági kérdést”.

Bár Musk nem válaszolt az FT megkeresésére, a közösségi médiában azt írta:

„Rossz az FT tudósítása…Ez a művelet 80 millió dollárba került a SpaceX-nek, és az év végére meghaladja a 100 millió dollárt.” 

Ez a cikk is érdekelhet: Az amerikai különleges erők felbukkantak Ukrajnában