Hamarosan már véget is érhet a Bitcoin bikapiaci ciklusa?

Az egyre alacsonyabb Bitcoin árfolyam csúcsok a bika piac lecsengését vetíthetik előre.

Miután az év elején minden idők új csúcsát érte el, a Bitcoin egy több hónapos hullámzó ármozgás időszakába lépett. Ez sokakban elindította a gondolatot, hogy a Bitcoin bika ciklusa a végéhez ért.  Ebben a cikkben a kulcsfontosságú mérőszámokba és trendekbe merülünk bele, hogy megértsük, a piac csak most milyen állapotban van.

Alapvetően túlértékelt a Bitcoin?

Az egyik legmegbízhatóbb eszköz a Bitcoin piaci ciklusainak mérésére az MVRV Z-Score. Ez a mérőszám a Bitcoin piaci kapitalizációja és a realizált kapitalizáció, vagyis az összes forgalomban lévő BTC költségalapja közötti különbséget méri. Ezzel segíti a befektetőket annak meghatározásában, hogy a Bitcoin jelenleg felül- vagy alulértékelt-e a bekerülési költség szerint.

A legújabb adatok azt mutatják, hogy az MVRV Z-Score tartós lefelé irányuló mozgást mutatott. Ez első ránézésre arra utal, hogy a Bitcoin felfelé ívelő pályája véget ért. A korábbi bikapiaci ciklusok elemzés azonban más történetet mesél el.

A korábbi bikaciklusok során, beleértve a 2016-2017-es és a 2019-2020-as ciklusokat is, hasonló csökkenést figyelhetünk meg az MVRV Z-score mutató grafikonján. Ezeket a lefelé csorgó időszakokat jelentős fellendülések követték, amelyek minden idők új csúcsaihoz vezettek. Így, bár a jelenlegi csökkenő trend aggasztónak tűnhet, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a bikaciklus véget ért.

MVRV mutató1. ábra: Az MVRV Z-Score jellemzően tartósan lefelé halad akár hónapokon át is a bikaciklusok során.

Az MVRV Momentum indukátor segít megkülönböztetni a bika és a medve ciklusokat azáltal, hogy mozgóátlagot alkalmaz a nyers MVRV adatok helyett. Nemrég a mozgóátlag alá süllyedt a mutató értéke, és pirosra váltott, ami a medveciklus kezdetét jelezheti. A történelmi adatok azonban azt mutatják, hogy hasonló esések előfordultak anélkül, hogy elhúzódó medvepiacot eredményeztek volna.

MVRV momentum indikátor

2. ábra: Az MVRV az éves átlag alatt van, de hasonló visszahúzások történtek a lényegesen magasabb árak előtt is.

Küzdelem az ellenállás alatt

Egy másik lényeges mérőszám, amelyet figyelembe érdemes venni, a rövid távú tulajdonosok (STH) realizált ára. Ezt azt az átlagos árat jelenti, amelyen a közelmúltbeli piaci szereplők megszerezték Bitcoinjukat. Jelenleg az STH realizált ár 63 000 dollár körül van, ami egészen pénteking valamivel a jelenlegi piaci ár felett volt. Ez azt jelenti, hogy sok új befektető mostanáig veszteségesen tartott a Bitcoint.

A korábbi bikaciklusok során a Bitcoin ára többször is az STH realizált ár alá süllyedt anélkül, hogy a bikapiac végét jelezte volna. Ezek az esések gyakran lehetőséget teremtettek a befektetők számára, hogy kedvezményes áron halmozzák fel a Bitcoint a következő árfolyam lépés előtt.

st holders realized price

3. ábra: A felhalmozási lehetőségeket bemutató STH költségalapú ár

Befektetői kapituláció elmaradt

A SOPR (Spent Output Profit Ratio) azt értékeli, hogy a Bitcoin-tulajdonosok nyereséggel vagy veszteséggel értékesítik-e az érméiket.

Ha a SOPR 0 alatt van, az arra utal, hogy több tulajdonos veszteségesen is értékesíti a Bitcoinjait, ami a piac kapitulációját jelezheti. A legutóbbi SOPR-adatok azonban csak néhány esetben mutatnak veszteséges eladást. És ezek a periódusok is rövidek voltak. Ez azt jelenti, hogy nincs széles körben elterjedt pánik a Bitcoin birtokosai között, ami általában a medvepiac korai szakaszában látható – még 60 ezer dollár alatt sem.

A múltban a bikaciklus során a veszteséges eladások rövid időszakait jelentős áremelkedések követték, amint az a 2020-2021-es bikaciklusban is látható. Ezért a tartós veszteségek és a kapituláció hiánya a SOPR adatokban alátámasztja azt a nézetet, hogy a bikaciklus egyelőre még mindig érintetlen.

spent output profit

4. ábra: Az alacsony realizált veszteségek azt jelzik, hogy a befektetők hajlandóak megvárni a magasabb árakat az eladás előtt

Csökkenő hozam

Van egy elmélet, amely szerint minden Bitcoin-ciklusoknak egyre csökkenő hozama van. Azaz a ciklusok egyre alacsonyabb százalékos nyereséggel zárulnak, az előző ciklushoz képest. Ha összehasonlítjuk a jelenlegi ciklust a korábbiakkal, akkor egyértelmű, hogy a Bitcoin már most is mind a 2015-2018-as, mind a 2018-2022-es ciklust felülmúlta a százalékos nyereség tekintetében.

Azonban azt is fontos észben tartani, hogy egy lehűlési időszak nem jelenti a bikapiac végét. Korábban a Bitcoin árfolyam emelkedése hasonló szüneteken ment kereszült, mielőtt folytatta volna felfelé ívelő pályáját. Így bár rövid távon több oldalazó vagy akár lefelé irányuló ármozgást láthatunk, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a bikapiacnak vége lenne.

btc növekedési ráta

5. ábra: A Bitcoin továbbra is felülmúlja az előző két ciklus eredményét

A Hash Ribbons vásárlási jelzése

A Bitcoin jövőbeli árakciójának egyik legígéretesebb mutatója a Hash Ribbons vételi jele. Ez a jel akkor jelentkezik, amikor a Bitcoin hash árfolyamának 30 napos mozgóátlaga átlépi a 60 napos mozgóátlagot. Ez azt jelzi, hogy a bányászok kilábaltak a kapitulációs időszakból. A Hash Ribbons vételi jele a korábbi ciklusok során megbízható mutatója volt a következő hónapokban tapasztalható emelkedő áraknak.

A közelmúltban a grafikon először mutatta ezt a vételi jelzést az év eleji felezési esemény óta. Ez arra utal, hogy a Bitcoin az elkövetkező hetekben és hónapokban pozitív árfolyammozgást tapasztalhat.

hash ribbons

6. ábra: A legutóbbi hash ribbons mutató vásárlási jele

Következtetések

Összefoglalva, bár a Bitcoin piacán érezhető voltak a gyengeség jelei az elmúlt hetekben, hónapokban, mint azt láthattuk például az MVRV Z-Score és az STH realizált ár beesése során, ezek a mutatók hasonló viselkedést mutattak a korábbi bikaciklusokban is – anélkül, hogy jelezték volna a piac végét. A széles körben elterjedt kapituláció hiánya a 60 ezer dollár alatti szinteken és a közelmúltban megjelent Hash Ribbons mutató vételi jele, további bizalmat adhat arra vonatkozóan, hogy a bikaciklus továbbra is érintetlen.