Vásárlási rekord a Nvidianál – a vállalatnak bejött a kriptobányászat
Az elmúlt napokban ismét címlapokra került az amerikai Nvidia technológiai vállalat.
Az Egyesült Államok képviselőházának volt elnöke, Nancy Pelosi 5 millió dollár értékben vásárolt vételi opciókat a világ egyik legnagyobb félvezetőgyártó vállalatának számító NVIDIA részvényeire, megelőlegezve a következő év lehetséges raliját.
Ez a rekordvásárlás heves vitát váltott ki a politikusok kereskedelmi tevékenységével kapcsolatos összeférhetetlenségről: Pelosi éppen akkor vásárolta a több millió dollár értékű részvényeket, amikor a kongresszus arról a jogszabályról döntött, amely mintegy 52 milliárd dolláros állami támogatást nyújt az amerikai félvezetőgyártásnak, valamint a chipgyárak számára is komoly adókedvezményt biztosít.
Egy évvel később, miután leállt az Nvidia kereskedésével, Pelosi most újra játékban van, készen arra, hogy meglovagolja a következő árfolyam-emelkedést, miközben szembe kell néznie politikai ellenfelei vádjaival.
Az alábbiakban lássuk a részleteket.
Nancy Pelosi 5 millió dollár értékben vásárol vételi opciókat az Nvidia vállalatra, és vitát indít a szabadkereskedelem fogalmáról
Nancy Pelosi, az első amerikai nő, aki az Egyesült Államok képviselőházának elnöki tisztségét töltötte be, nemrégiben 5 millió dollár értékben vásárolt vételi opciókat az Nvidia technológiai vállalatra, amelyet sokan a bitcoin- és a kriptobányászatban való részvételéről ismernek.
A hír óriási vitát váltott ki a szabad kereskedelem fogalmának igazságosságáról és átláthatóságáról.
Bár az Egyesült Államokban nincs olyan törvény, amely megtiltaná a képviselőház tagjainak, hogy részvényekkel és más termékekkel kereskedjenek, Pelosi már korábban is kivívta ellenzőinek haragját, mivel állítólag összeférhetetlenség állt fenn egyes általa előterjesztett jogalkotási javaslat és a spekulatív stratégiája között.
2022-ben, miközben az Nvidia részvényei jobban teljesítettek a bitcoin és a kriptobányászat piacán, kiderült, hogy Pelosi több millió dollárt fektetett be a technológiai vállalatba, miközben a CHIPS ACT néven ismert törvényt készült a parlamentben keresztülvinni.
Mindez néhány nappal azelőtt történt, hogy elfogadták azt a törvényt, amely elősegíti a félvezetők gyártását és értékesítését az országban, ezzel az Nvidia és más hasonló cégeket hihetetlen kereskedelmi előnyhöz juttatta.
Mindezek láttán politikai ellenfelei felháborodtak, és arra kérték a kormányt, hogy lépjen fel a kirívó összeférhetetlenség ellen.
„A kongresszusi tagok családjainak nem szabad megengedni, hogy részvényeket vásároljanak, mert előnyt szerezhetnek a bennfentes információk segítségével” – mondta egy szavazó a tavalyi botrányt követően. Nem csoda, hogy az emberek újra azt követelik, hogy korlátozzák a törvényhozók családtagjainak részvényvásárlásait.
A helyzet annyira komoly lett, hogy a kongresszusi tagok és a házastársaik kereskedelmének megtiltására irányuló követelések Pelosira összpontosítottak egy olyan törvényjavaslattal, amely az ő nevét használja pontosító jelzőként: a PELOSI-törvény.
Nancy Pelosi éppen akkor adta el az összes nyitott pozícióját, amikor a viták élesedni kezdtek. Érdekes az is, hogy az ügyletek lezárása – amely Pelosi válaszaként is felfogható a többi politikus tiltakozására – szinte azonnal megtörtént, pedig az opciós piacon akár két hétig is eltarthat egy-egy tárgyalás lezárása.
Az elmúlt egy év alatt lecsillapodtak a kedélyek, most azonban 8 millió dolláros potenciális nyereséget veszítve, a kamara női tagja újra játékba lendült: férjével együtt 50 vételi opciót vásárolt, összesen 5 millió dollár értékben, 120 dolláros kötési árral és 2024 decemberi lejárattal.
Elképzelhető, hogy a házaspár olyan titkos információ birtokában bonyolította a vásárlást, ami az elkövetkező hónapokban felfelé lökheti a részvények árfolyamát. Ez a vád már a múltban is felmerült a házaspár ellen.
Nvidia: a bitcoinhoz és a kriptobányászathoz kapcsolódó részvények új csúcson
Az év eleje óta az Nvidia részvényei nem érezték meg a bányászok hiányát, és +243%-os emelkedést mutatva szárnyaltak a piacon.
Idén májusban az Nvidia belépett a legnagyobb vállalatok között is igen exkluzívnak számító 1000 milliárd dollárosok klubjába, mivel elérte az 1000 milliárd dolláros piaci kapitalizációt. A vállalat a mesterséges intelligencia növekedésében betöltött szerepének köszönhetően komoly figyelmet vonz.
Az elmúlt 5 évben a részvény 1 448%-kal nőtt, így az amerikai tőzsde egyik nyerő lovává vált a Microsoft, az Apple, az Alphabet és a Tesla mellett.
Jelenleg a Nasdaqon a részvények 493,49 dolláros elővételi árfolyamon kereskednek, ami nagyon közel van a korábbi, novemberi 505,48 dolláros történelmi csúcshoz.