Ezekben az országokban nőtt a legnagyobbat a várható élettartam

A világ számos országában az orvosi ellátás és az életszínvonal javulásának köszönhetően a 20. században drámai mértékben nőtt a születéskor várható élettartam.

Bár a legjelentősebb növekedések 1900 és 1950 között figyelhetők meg, még az elmúlt 50 évben is folyamatosan emelkedett a világ népességének becsült élettartama. Például az 1971-ben született emberek átlagosan világszerte 58 évig éltek, míg 2021-ben ez a szám már 71 évre emelkedett, ami nagyjából 19%-os növekedést jelent. Emellett pedig vannak olyan országok, ahol ez az ugrás még jelentősebb.

A Statista a Világbank adatait használta fel arra, hogy ábrázolja az 1971 és 2021 közötti változásokat, és minden kontinensnél megadták azt a három országot, ahol a legnagyobb százalékos változás történt a várható élettartamban. Banglades nemcsak Ázsiában, hanem az egész világon az első helyen végzett. Az ázsiai országban a születéskor várható élettartam az 1971-es 26-ról 2021-re 72-re ugrott.

És bár ez a szám lenyűgöző, érdemes megjegyezni, hogy 1971-ben zajlott a bangladesi függetlenségi háború Pakisztán és a bengáli nacionalisták között, amelynek győzelme megalapozta Banglades megalapítását. Az előző évben Kelet-Pakisztánban, ahogy akkoriban hívták, az emberek várható élettartama 43 év volt, ami 40,6%-os növekedést jelentene 2021-hez képest.

Az európai kontinensen Portugália érte el a legnagyobb növekedést

Banglades mellett az afrikai és az ázsiai kontinens országai – amelybe ebben a meghatározásban az Arab-félsziget, Törökország és Oroszország is beletartozik – mutatják a születéskor várható élettartam legnagyobb százalékos növekedését, a harmadik helyen pedig az amerikai kontinens áll, olyan nemzetek növekedésének köszönhetően, mint Guatemala, Salvador és Bolívia.

Míg a második világháború utáni két legnagyobb szuperhatalom, az Egyesült Államok és Oroszország (akkor még Szovjetunió) csak hét, illetve két százalékkal növelte a várható élettartamot, addig a háború utáni Európa néhány országában kétszámjegyű növekedést is tapasztaltak e tekintetben.

Málta és Luxemburg második és harmadik helyezése a nagy vagyonnal rendelkező emberek érkezésével, valamint az orvosi ellátás és más szolgáltatások magas színvonalával magyarázható. Az európai első helyezett, Portugália, amely körülbelül 18%-os növekedést ért el, nehezebben magyarázható. A szakértők számos tényezőt említenek, például az 1976-os alkotmány ratifikálása óta megnövekedett politikai stabilitást, az Európai Szabadkereskedelmi Társulásból 1986-ban történő kilépést az Európai Gazdasági Közösségbe, valamint az ország éghajlatát, étrendjét és közösségi életmódját, amelyek hozzájárulnak az általános egészségi állapot javulásához.

Várható élettartam