Van valami, amiben a fejlődő országok jobban teljesítenek, ha bitcoinról van szó
Vitathatatlan, hogy a globális pénzügyi tájkép átalakulásával a bitcoin már nem csak egy egyszerű fizetőeszköz, de komoly szimbólummá is vált.
Különösen igaz ez a fejlődő országok tekintetében. Ezekben számtalan olyan helyet is találunk, amelyet a kriptovaluták hamarabb hódítottak meg, mint a hagyományos bankrendszer. Talán ezért is lehetséges az, hogy egy új tanulmány szerint az ilyen országokban élő lakosok nagyobb optimizmust mutatnak a bitcoin iránnyába.
A Jack Dorsey vezette Block Inc. és a Wakefield Research közös kutatása során 15 ország 6600 lakosát kérdezte meg arról, mit gondolnak a bitcoinról. Az adatokból kiderül, hogy az elmúlt két év piaci ingadozásai ellenére az optimizmus még mindig átlagon felüli. E tekintetben Vietnám, Brazília, Kína és Mexikó áll az élen (itt növekedett a legnagyobb mértékben az optimizmus), majd Nigéria, India és Argentína következik a sorban, még mindig átlag fölötti optimizmussal.
A felmérés az átutalások, az optimizmus és a bitcoinelkötelezettség közötti szoros kapcsolatra összpontosított. A bitcoint birtokló felnőttek 86,8%-a olyan háztartás tagja, amely rendszeresen küld vagy fogad pénzátutalásokat – és ezek azok a személyek, akik inkább bíznak a bitcoinban ha annak jövőjéről van szó. Vietnám és India például komoly „hazautalásos” gazdaságnak számít, ami a bitcoin megítélésén is meglátszik.
„A bitcoin által kínált előnyöket számunkra nehéz elképzelni, ha nem tapasztalunk jelentős súrlódásokat és díjakat a pénzmozgásban” – mondta a Felipe Chacon, a Block közgazdásza és a kutatás előkészítője a Bitcoin Magazine-nak.
Komoly régiós eltérések mutatkoznak
Ha a kriptovaluták elfogadottságáról van szó, vitathatatlan szerep hárul a kormányzati szabályozásokra. Míg a fejlett országokban szabályozási bizonytalanságról beszélhetünk, addig a fejlődő régiókban egészen más a helyzet.
Kapcsolódó cikkünk: A bitcoin elfogadottság a fejlődő országokban
Indiában például érdekes tendencia figyelhető meg. A szabályozások tekintetében bizonytalan országok közül ugyanis itt tapasztalható meg a legnagyobb bitcoin birtoklási arány. Külön figyelemre méltó, hogy az indai nők nagyobb százalékban birtokolnak bitcoint, ami egy olyan társadalmi-gazdasági változást vetít előre, amelyben a nők is nagyobb pénzügyi szerepvállalásra törekszenek.
Argentína és Brazília szintén kiemelkedő helyen szerepel a kutatás eredményei alapján. A két dél-amerikai óriás lakosai körében szintén nagy tulajdonlási arányról beszélhetünk. Argentínában az inflációs nyomás hatására a kriptovalutát egyre inkább védőpajzsként is használják.
A két ország között azonban komoly különbségek figyelhetők meg. Brazília a real 1990-es évekbeli bevezetése óta viszonylag stabil fiat valutával rendelkezik. Ezzel szemben az argentin peso az elmúlt 30 évben főként a hiperinfláció kapcsán került be a hírekbe. Lényegi különbség még, hogy a brazilok a Pix nevű pénzügyi rendszeren keresztül azonnal és díjmentesen utalhatnak egymásnak realt. Ebből kifolyólag a bitcoinra elsősorban mint befektetési eszközre tekintenek.
A Block átfogó elemzése azt bizonyítja, hogy a szabályalkotók nélkül milyen egyedi értéket képes képviselni a globális monetáris hálózat a fejlődő országok számára. Miközben a hagyományos globális pénzügyi központok óvatosan, néha félelemmel közelítenek a kriptovaluta felé, addig a fejlődő országokban – meglátva a benne rejlő hatalmas lehetőségeket – a pénzügyek új avantgárdjaként jelennek meg.