Van egy cég, ami kétszer is visszajött a halál torkából

MicroStrategy: a cég, amely kétszer is feltámadt – előbb a dotkom-láz után, most pedig a Bitcoin révén.

Az MSTR részvény, az örök megújuló

Sokan kritizálják Michael Saylort és a MicroStrategyt, de egy dolgot el kell ismerni: nem sok cég tudja kétszer is visszahozni magát a halál torkából. Az amerikai szoftvervállalat története klasszikus példa arra, hogyan lehet túlélni és újra virágozni – ha van vízió, bátorság és némi szerencse.

A dotkom korszak

A MicroStrategy az 1990-es évek végén, a dotkom korszakban élte első fénykorát. A cég üzleti intelligencia (BI) szoftverek fejlesztésével foglalkozott, és részvényei hatalmasat emelkedtek az internet-láz közepette. Aztán jött a dotkom lufi kipukkanása 2000-ben, és a cég, mint sok másik tech vállalat, látványosan összeomlott. A részvények értéke 300 dollárról (2000-ben!) zuhant vissza 10 dollárra.  Sőt 2022 nyarán volt egy pont amikor 0,5 dollár volt egy MSTR részvény.

Sokan már leírták a céget.

De Michael Saylor nem adta fel.

A bitcoin korszak

A következő években stabilan működő, de nem túl látványos techcéggé váltak, mígnem 2020-ban a Covid-járvány és az inflációs félelmek közepette Saylor új stratégiát hirdetett: a cég tartalékait Bitcoinba fekteti.

Ez a lépés a maga idejében botrányosnak tűnt. Egy hagyományos szoftvercég, amely adósságot vesz fel csak azért, hogy Bitcoint vásároljon? Sokan őrültségnek tartották.

De az idő (egyelőre) őt igazolta. A MicroStrategy, ami ma már Strategy néven fut már jelenleg több mint 500 000 BTC-t birtokol, és a részvényárfolyama hatalmasat emelkedett, ahogy a Bitcoin ára új csúcsokra jutott.  A hozam a legutóbbi beszámolók szerint meghaladja a 100%-ot, és a cég ezzel újra a reflektorfénybe került, mert lekörözte a legnagyobb techcégek teljesítményét is.

MSTR részvény hozama

MSTR részvény hozama

Ugyanakkor a történet még nem ért véget.

A MicroStrategy jelentős mennyiségű kötvényt bocsátott ki, hogy finanszírozza a BTC-vásárlásokat. Bár ezek nagy része csak évek múlva jár le, a cég teljesítménye erősen függ a kriptopiac mozgásától. Ha a Bitcoin ára jelentősen visszaesne, nem likvidálnák azonnal a pozícióikat, de a pénzügyi nyomás nőne, és a részvényesek idegeit próbára tenné.

A MicroStrategy története tehát egyszerre inspiráló és kockázatos. Egy biztos: Michael Saylor képes volt visszahozni a céget a süllyesztőből, és most a Bitcoinhoz kötve írja tovább a jövőt. Hogy ez végül hősies győzelem vagy tragikus bukás lesz, azt az idő – és a piac – dönti el.