Valóban elköltöttek az oroszok 10 trillió rubelt kriptopénzre?
Mihail Mishustin orosz miniszterelnök állítása szerint az oroszok közel 10 trillió rubelt (130 milliárd dollár) költöttek kriptopénzre. Azonban a miniszterelnök kijelentését máig nem támasztja alá semmilyen adat.
Ezt a kijelentést a kormány televízióban tett beszédében tette, és Jonny Tickle moszkvai újságíró osztotta meg a Twitteren. Ha ez igaz, akkor megerősítheti az amerikai hatóságok azon feltételezését, hogy Oroszország a kriptopénzek felé fordulhat.
A Tickle szerint mivel az ország számos bankja képtelen a határokon átnyúló tranzakciókra, sok lakos fedezetként használja a kriptovalutát, attól való félelmükben, hogy nemzetük valutája összeomlik. Emellett néhány külföldi azért nyúl kirptóhoz, hogy pénzt juttasson ki az országból.
A miniszterelnöki nyilatkozatról nincs megerősítés
Az állítólagos tömérdek mennyiségű kriptovalutára költött pénz hitelessége kérdéses. Semmilyen on-chain adat nem támasztja alá, hogy az országban működő kriptotőzsdék vagy az oroszokhoz kapcsolódó tárcák tömeges pénzbeáramlásnak lettek volna tanúi.
Egy Chainalysis jelentés alapján nincs bizonyíték arra, hogy Oroszország képes lett volna a kriptót a szankciók kijátszására használni. Ez a beszámoló megerősíti a kriptoiparon belüli általános vélekedést, miszerint az ország nehezen tudná használni a teret, mivel az annyira átlátható és nyilvános.
A kriptó jelentősége az orosz tisztviselők számára
A kriptó jelentős szerepet játszott az Ukrajna és Oroszország közötti háborúban. Ukrajna például közel 70 millió dollárt tudott összegyűjteni kriptoadományokból. Ami Oroszországot illeti, bár maga az ország hivatalosan nem fogadta el a kriptót, a lakosok nagy arányban fordultak a digitális valuta felé. Igaz, nem szenvedtek a bőség zavarában az anyagi lehetőségeiket illetően, mivel a nemzetközi hagyományos pénzügyi vállalatok kivonultak az országból.
Nemrég az orosz parlament egyik magas rangú tagja, Pavel Zavalny azt javasolta, hogy a baráti országok számára lehetővé lehetne tenni, hogy kriptovalutában vagy a helyi valutájukban fizessenek az orosz gázért.
Evgeny Grabchak, az ország energiaügyi miniszterhelyettese javasolta a kriptobányászat minél hamarabbi tejes legalizálását. Ötletét azonban az ország szabályozói lehetetlennek tartják. Továbbá, az orosz központi bank elutasította a kriptovaluta használatának javaslatát a szankciók kijátszására.
A bank első kormányzóhelyettese, Ksenia Yudaeva szerint egy ilyen fejlesztés lehetetlen lenne a kriptóra vonatkozó szigorú szabályozási és felügyeleti keretek mellett a legtöbb nyugati országban.