Valaki már 2018 óta bitcoin felhasználók IP címét gyűjtögeti
Érdekes és egyben aggasztó információt osztott meg a 0xB10C néven futó Bitcoin fejlesztő nemrégiben. Ő a fejlesztője például a Mempool.observer és Transactionfee.info oldalaknak is, és már többféle egyéb projektben is feltűnt. Szóval 0xB10C azt állítja, hogy egy ismeretlen személy vagy csoport bitcoin felhasználók IP-címét gyűjti, megsértve ezzel a személyes jogaikat. A fejlesztő szerint 2018. márciusa óta zajlik az adatgyűjtés, akkortól kezdődően kezdtek róla hírt adni bitcoin node üzemeltetők. „LinkingLion” néven szokták emlegetni ezt a személyt vagy csoportot, mert az érintett IP-címek a LionLink hálózati kolokációs adatközpontján keresztül kommunikálnak. Mindenesetre különféle log információk alapján elég valószínű, hogy a cég nem érintett a gyűjtögetésben.
A LinkingLion ügy komoly hatásokkal bírhat
A „LinkingLion” 812 különböző IP címből álló tartományon keresztül nyit kapcsolatot Bitcoin node-okkal. Ezután lekérdezi tőlük, hogy milyen bitcoin szoftver használnak. Amint megérkezik a válasz, tehát a node feldolgozza a kérést, „LinkingLion” lezárja a kapcsolatot az esetek 85%-ában. Ebből a feltételezés, hogy valójában csak az adott node IP címére kíváncsi ez az entitás. A fő aggodalmat azonban nem ez kelti a fejlesztőben és másokban. Inkább az, hogy az esetek fennmaradó 15%-ában LinkingLion nem zárja le a kapcsolatot. Kapcsolatban marad és figyel olyan üzenetekre, amelyek tranzakciókat tartalmaznak vagy kérést küld egy címért és ezek figyelése után úgy 10 percen belül zárja le a kapcsolatot. Ilyesmit egy normál felhasználó akkor csinál, ha egy node-ról beszélünk, amelyik a saját blokklánc verzióját akarja frissíteni.
De mivel LinkingLion nem kér sosem blokkokat, tranzakciókat, valami más lehet a célja. 0xB10C szerint azt próbálja megállapítani, hogy melyik node kapta meg először a tranzakciót, hiszen ezen keresztül meghatározható, hogy mi egy adott bitcoin cím mögött álló IP cím. A fejlesztő mindenesetre előállított egy listát azon címekről, amelyekkel a node-ok kibannolhatják LinkingLiont. Persze ez csak ideiglenes megoldás, mert könnyedén változtatható, hogy milyen IP címről kapcsolódik a node-okra az entitás. Az egyetlen végleges megoldás a bitcoin core kódjában a tranzakciós logika megváltoztatása lenne. A leginkább veszélyben azok a felhasználók vannak, akik bitcoin node-okat futtatnak. Azt eddig is tudtuk, hogy a bitcoin nem 100%-osan anonim és sokak szerint nem is lehet teljesen az. Ennek ellenére a LinkingLionhoz hasonló aktivitások komoly aggodalmakat kelthetnek.