Vajon hány bitcoinja lehet igazából Satoshi Nakamotónak?
A bitcoin feltalálója, a névtelen Satoshi Nakamoto a becslések szerint mintegy 1,1 millió BTC-vel rendelkezik. De vajon tényleg ennyi bitcoinja van?
Nem, nem biztos. A probléma az, hogy a Satoshihoz tartozó nyilvános címek nem ismertek biztosan, így nem lehet tudni azt sem, hogy hány bitcoin van a tulajdonában.
Sokan úgy vélik, hogy olyan sok van a birtokában, hogy nagyon nehéz mindet lenyomozni. Ráadásul Satoshi gyakorlatilag soha nem használta a kibányászott bitcoinjait, így nincs mód arra sem, hogy a tranzakcióit nyomon kövessük, hiszen nincsenek ilyesféle pénzmozgások.
Az igazság az, hogy még az az 1,1 millió BTC sem biztos, hogy az övé.
A becslést valójában egy olyan minta alapján végezték, amelyet a bitcoin-bányászatban az első két évben, azaz 2009-ben és 2010-ben tapasztaltak. 2011 óta azonban semmilyen adat nem áll rendelkezésre.
Ezt a mintát Patoshi-nak nevezték el, a pattern és Satoshi szavak összekapcsolásából, és Satoshi egyetlen biztos címéről származik, nevezetesen arról, amelyre a 2009. január 3-i genezis blokkot, a valaha bányászott első 50 BTC-t jóváírta.
Satoshinak több ezer blokkot sikerült bányásznia, de minden alkalommal más címet használt a bitcoin jutalom kiutalásához. A Patoshinak köszönhetően azonosították azokat a címeket, amelyeket Satoshi 2010-ig használhatott, és becslések szerint összesen mintegy 1,1 millió BTC kerülhetett ezekre a már fentebb említett időszak alatt.
Ez a becslés azonban korántsem biztos, hiszen nem tudhatjuk, hogy Satoshi mennyi pénzt kaszálhatott a BTC bányászatával, amikor még nagyon kevés bányász volt. Azt sem szabad elfelejteni, hogy akkoriban még nem volt olyan tőzsde, ahol a bitcoint el lehetett volna adni.
A bitcoin közösség általában megbízhatónak tartja ezt a becslést, de korántsem biztos, hogy Satoshinak csak ennyi BTC-je van.
A Patoshi megbízhatósága
Egyrészt a Patoshi nem biztos, hogy megbízható, hiszen lehetnek más címek is Satoshi birtokában.
Aztán az is lehetséges, hogy Satoshi más forrásokból is kapott BTC-t, más címekre, amelyekről nem lehet egyértelműen beazonosítani, hogy az övéi voltak.
Azt sem tudni, hogy Satoshi még életben van-e, mivel 2011 óta nincs nyoma. Sokan úgy gondolják, hogy meghalt, ami indokolná, hogy miért nem használta fel soha a feltételezett bitcoinjait.
A legfurcsább ebben a történetben éppen az a tény, hogy ez az 1,1 millió BTC még mindig azokon a nyilvános címeken van, amelyeken Satoshi hagyta.