Hogyan tároljuk a bitcoint?
A bitcoin pénztárca azoknak a privát kulcsoknak a tárolására szolgál, amelyekkel a felhasználó hozzáférhet a bitcoin címéhez és elköltheti a pénzét. Többfajta, különféle eszközökre tervezett tárcatípusból választhatunk. A virtuális valutát többek közt papíralapú pénztárcában is tárolhatjuk. Természetesen, nagyon fontos az e-pénztárca védelme és rendszeres biztonsági másolat készítése.
A bitcoin a pénz modernkori változata, amelyet egyre több kereskedő fogad el fizetőeszközként. Azt már tudjuk, hogy hogyan kell bányászni a bitcoint és miként működik egy tranzakció, de vajon hogyan tároljuk a bitcoint? A papírpénzhez hasonlóan a bitcoint is pénztárcában tartjuk. A különbség csak az, hogy a legtöbb esetben digitális formában.
A pontosság kedvéért: nem magukat a bitcoinokat tároljuk, csupán a hozzájuk tartozó biztonsági kódokat, amelyekkel a felhasználó hozzáférhet a nyilvános bitcoin címéhez és tranzakciókat hajthat végre. Ezeket az információkat tartjuk az e-tárcában.
Többfajta bitcoin tárca típus létezik. A leggyakrabban használt öt típus: a számítógépes, a mobiltelefonos, a webes, a papíralapú és a hardveres.
Az asztali pénztárcák
Minden felhasználó, aki installálta a gépére a Bitcoin Core kliensprogramot, már rendelkezik bitcoin tárcával, még ha nem is tud róla. A szoftver nem csak a tranzakciók továbbítását végzi el, de virtuális valuta küldésére, fogadására és jelszavas védelmére is lehetőséget biztosít.
Léteznek további tárcatípusok is, ezek mind-mind más tulajdonságokkal rendelkeznek. A Green Wallet Windows-on, Mac OSX-en és Linux-on is fut. A Hive kifejezetten OS X-re kifejlesztett applikáció volt, amely közvetlenül csatlakozott a Bitcoin szolgáltatásokhoz. A Hive 2016 áprilisában bezárt.
Más tárcák, például az Armory, a fokozott biztonságot helyezik előtérbe. Szintén kiváló megoldást jelenthet a Jaxx, az Electrum, a Trust Wallet és az Exodus.
Az anonimitáshoz ragaszkodó felhasználóknak a Wasabi és a Samurai szoftvertárca lehet az ideális választás. Ezek a tárcák egy olyan technológiát használnak, amellyel például a bitcoinok összekeverhetők más felhasználók bitcoinjaival, így téve lenyomozhatatlanná a tranzakciókat.
Mobiltárcák
Az asztali tárca remek opció, ám megvan az a hátránya, hogy egy üzletbe betérve nem tudunk vele fizetni. Erre találták fel a mobiltárcát. Az okostelefonon futó applikáció tárolja a bitcoin címhez tartozó privát kulcsot, így egyszerűen a telefonnal lehet fizetni.
Egyes esetekben a bitcoin tárca használni tudja az okostelefon rövid hatótávú kommunikációs funkcióját (NFC), amely lehetővé teszi, hogy a telefonnal érintésmentes fizetést bonyolítsunk le.
A mobiltárcákban az a közös, hogy egyik sem teljes bitcoin kliens. A teljes kliens minden alkalommal letölti az egyre hosszabbá váló, több gigabyte méretű blokkláncot. Ez akkor jelenthet komoly problémát, amikor megérkezik a számla a mobilszolgáltatótól. Mellesleg a legtöbb mobiltelefonnak nincs is annyi memóriája, hogy képes legyen tárolni az egész bitcoin blokkláncot, ami min. 200GB tárhelyet igényel.
Ezek a kliensek sokkal inkább az egyszerűsített fizetés-hitelesítést (SPV) szem előtt tartva lettek kifejlesztve. A blokkláncnak csak egy kis részletét töltik le, és a megfelelő információ biztosítása érdekében a rendszer más, megbízható csomópontjaira támaszkodnak.
Androidon futó bitcoin e-wallet a Mycelium, a Xapo és a Blockchain, de a fent említett asztali tárcák zöme is rendelkezik mobilos változattal. Ezek az applikációk megőrzik a privát kulcsok titkosságát és webalapú háttértámogatással rendelkeznek.
Az Apple nem kifejezetten támogatja az e-pénztárcákat. A Coinbase alkalmazást 2013 novemberében, a Blockchain iOS-t pedig 2014 februárjában vették ki az App Store-ból. Végül a bitcoin tárca alkalmazások 2014 júliusában újra megjelentek az iOS Store-ban, és jelenleg az összes bitcoin e-tárca szolgáltató friss verziókkal van jelen az Apple piacán.
Kapcsolódó: Végre egy Bitcoin tárca, ami támogatja a Lightningot: bemutatkozik a Phoenix
Online tárcák
Ezek a tárcák online tárolják a privát kulcsokat egy olyan számítógépen, amely internetkapcsolattal rendelkezik és más felhasználó irányít. Több ilyen szolgáltatás is elérhető, némelyik összeköthető asztali és mobiltárcákkal is.
Az online tárcák legnagyobb előnye, hogy bárhol elérhetőek függetlenül attól, hogy milyen eszközzel rendelkezünk. De hogy a hátrányairól is szót ejtsünk: a nem megfelelő használattal a weboldal üzemeltetőjének kezébe kerülhetnek a privát kódok. Tehát lényegében más rendelkezhet a bitcoinjaink felett. Ez elég ijesztően hangzik, főleg, ha nagyobb összegekről beszélünk.
A Coinbase egy világszerte elérhető integrált bitcoin tárca. Az amerikai és európai felhasználók bitcoint vehetnek a szolgáltatáson keresztül.
A Spectrocoinnal szintén bárhonnan vásárolható, küldhető, fogadható és tárolható bitcoin. Lehet hozzá bankszámlát, hitelkártyát és betéti kártyát kötni és szinte bármely ország állampolgárai igényelhetnek (beleértve Magyarországot).
A Blockchain is hosztol egy webalapú tárcát, a Strongcoin pedig egy úgynevezett hibrid tárcát üzemeltet, amellyel a szerverre kerülésük előtt titkosíthatóak a privát kulcsok. A titkosítás a böngészőben történik.
A Xapo egy egyszerű online tárca, amelyhez egy úgynevezett cold-storage vault szolgáltatás is jár.
Hardveres tárcák
Egyre több hardveres tárca jelenik meg a piacon. Ezek célzottan úgy lettek kifejlesztve, hogy elektronikusan tárolják a privát kulcsokat és megkönnyítsék a kifizetéseket.
Ledger USB tárca
A kompakt Legder USB egy smartcard alapú bitcoin tárca, amely szintén a biztonságot helyezi előtérbe. Elfogadható áron juthatunk hozzá ehhez a tárcához.
Trezor pénztárca
A hardveres Trezor tárca azokat a felhasználókat célozza meg, akiknek fontos, hogy biztonságban legyenek a bitcoinjaik, de nem szeretnének ezzel egy külön szolgáltatót megbízni.
Kapcsolódó: UNBOXING: kipróbáltuk a Trezor One és Trezor Model T hardvertárcákat
A KeepKey 2015 szeptemberében indította el hardveres tárca szolgáltatását, 99$ dollárért lehet hozzájutni. A KeepKey szoftvere eredetileg a Trezor szoftverének forkolása (villázása – egy biztonsági kód beiktatása a blokkláncba, mely segítségével megelőzhető, hogy hackerek kivegyék a bitcoint az e-tárcából) volt.
A Myceliumnál, a Cryptolabs-nél jelenleg fejlesztés alatt áll a hardveres tárca, 2016 nyaráig egyikőjük sem adta ki a programot. A Boinym 2014. február 4-én jött ki a Nymi elnevezésű „karpereccel”, amely e-pénztárcaként is funkcionál és a tulajdonosa a saját pulzusát használhatja jelszóként.
Papíralapú tárcák
Az egyik legnépszerűbb és legolcsóbb lehetőség a bitcoin biztonságos tárolására a papíralapú pénztárca. Több szolgáltató is kínál ilyen lehetőséget. A tárca egy nyilvános bitcoin címből és a hozzá tartozó privát kulcsból áll. A nyilvános cím és a privát kulcs nem más, mint egy-egy QR-kód: a cím bitcoinok fogadására alkalmas, a privát kulcs pedig bitcoinnal való fizetéskor használandó.
A papíralapú bitcoin tárca használatával teljesen kizárható egy hackertámadás vagy számítógépes vírus okozta BC veszteségnek a kockázata.
Biztonságos a bitcoin e-tárca?
Ez kizárólag attól függ, hogy hogyan kezeljük azt. A tranzakciós adatokhoz csak a tárcában tárolt privát kulcsok segítségével lehet hozzáférni. Ha a felhasználó elveszíti a kulcsot, a bitcoinjainak is búcsút mondhat. A bitcoinok tehát csak addig vannak biztonságban, amíg illetéktelenek nem férhetnek hozzá.
Névtelenséget biztosít az e-tárca?
A Bitcoin egyrészről teljesen anonim, másrészről maximálisan átlátható és nyomon követhető –– nem csoda, hogy gyakran „pszeudonim” jelzővel illetjük.
Ez előbb említett tulajdonságai miatt néhány cég megkérdőjelezhető módon nyomozásba kezdett a gyanús ügyletek felgöngyölítésére, a bitcoin közösség viszont ragaszkodott az anonimitás növeléséhez, a rejtett címekhez és az érmék keverésének lehetőségéhez.
A közösségi összefogással létrejött Dark Wallet alfa-verziója 2014 májusában indult el. A két alapító, Amir Taaki és Cody Wilson azzal a szándékkal vágtak bele a kezdeményezésbe, hogy új eszközöket vezessenek be a pénzügyi magánéletbe, így például az érmék összekeverhetőségét és a címek elrejtését. A felhasználók egyelőre „játékpénzzel” tesztelik a rendszer működését.
Kijelenthetjük tehát, hogy az olyan tárcák és szolgáltatások, mint a Dark Wallet, teljes mértékben biztosítják a bitcoin használatával összefüggő anonimitást.
Hogyan tehető biztonságossá a bitcoin tárca?
Az alábbi módszerekkel növelhető a biztonság:
Titkosítás
A kíváncsi tekintetektől legegyszerűbben egy erős jelszó választásával védhetjük a tárcát. Így nehezebb feltörni a fiókot, de nem lehetetlen. Ha malware fertőzi meg a számítógépet, a billentyűleütések rögzítésével a támadók kezébe kerülhet a jelszó.
Biztonsági másolat
Ha a bitcoin tárca elveszik vagy megsérül, a benne tárolt privát kulcsok is elvesznek. A tárcáról –– és így a kulcsokról is –– éppen ezért nem árt biztonsági másolatot, esetleg másolatokat készíteni.
Többlépcsős hitelesítés
Egyre növekszik azon szolgáltatások száma, ahol a tranzakciók hitelesítéséhez több fél jóváhagyása szükséges. Ezek az úgynevezett Multisig címek lehetővé teszik, hogy a tranzakcióban résztvevők egy nyilvános kulccsal részlegesen seedeljék azt. Vagyis a tranzakció végrehajtásához több felhasználótól érkező hitelesítésére is szükség van. Hogy pontosan mennyi hitelesítésre, azt a tagok egymás közt döntik el.
A többlépcsős hitelesítésben legtöbbször üzleti partner vagy családtag vesz részt, de a jóváhagyás érkezhet a felhasználó által birtokolt másik eszközről is.
Offline tárolás, hidegtárcák
Aki hackertámadástól tartva nem szeretné online tárolni a bitcoinjait, annak nyújt alternatívát az úgynevezett „cold storage”. Ezek a tárcák offline őrzik a privát kulcsokat, így az interneten senki más nem férhet hozzájuk. Okos megoldás lehet a bitcoinok nagyobbik részét cold storage-ben tartani, és csak annyi összeget tenni más, internetkapcsolattal rendelkező bitcoin címekre, amennyire éppen szükség van. Így kevesebb virtuális valuta veszhet oda, ha elveszítjük a telefonunkat vagy megsérül a számítógépünk merevlemeze.
A legtöbb szoftveres bitcoin tárca rendelkezik cold storage funkcióval. De aki biztosra akar menni, annak még mindig ott van a lehetőség, hogy borítékba csúsztassa a papíralapú tárcáját.
Frissítve: 2021.05.12