Útmutató a FOMO csapdájának elkerüléséhez

Számos tanulmány tárgyalja az emberi magatartás irracionális természetét a befektetésekkel és a pénzügyi piacokkal kapcsolatban. Ennek a területnek a tudományága az úgynevezett viselkedési pénzügyek, ami a befektetők pszichológiai döntéshozatalát vizsgálja.

Mivel a pénzpiacokon egyszerre rengeteg befektető viselkedése érvényesül, ezért az egyén cselekvési képessége igencsak korlátolt. Eldöntheti, hogy megy a piaccal, vagy ellene fogad. Ennek a viselkedésnek az egyik leggyakoribb jelensége a FOMO, vagyis a kimaradástól való félelem.

A FOMO-jelenség

A befektetések világában a FOMO, vagyis a kimaradástól való félelem arra utal, amikor a befektetők attól tartanak, hogy lemaradnak egy potenciálisan nyereséges lehetőségről. Emiatt gyakran kapkodva, alapos elemzés nélkül hozzák meg befektetési döntéseiket csak azért, mert mások is így tesznek. A 2021-es bikapiacon ennek köszönhetően rengeteg új befektető jelent meg a kriptovaluta-piacon is, olyan eszközök felfutásához vezetve, mint például a mémcoinok.

Előfordulhat, hogy a FOMO egészen hosszú ideig, konkrétan egy bikapiacig is kitart. Ekkor az árak exponenciálisan emelkednek, és a befektetők attól tartanak, hogy ha most nem vásárolnak, később sokkal drágábban kell ezt megtenniük.

A kriptovaluta-mémcoinok és IPO-k gyakran működnek a FOMO alapján. Ekkor rendkívüli felfutásra lehetünk figyelmesek, ugyanakkor ezek az emelkedések rendszerint nem tartósak, és csak addig tartanak ki, ameddig a korai belépők ki nem szállnak.

A FOMO hatására történő befektetések gyakran vezetnek túlértékelt eszközökhöz és megnövekedett kockázathoz, mivel az árakat nem a fundamentumok, hanem az érzelmek tömegpszichózisa alakítja. A FOMO gyakran a piaci csúcs közelében történik, amikor a kockázat a legmagasabb.

A lakossági befektetők bukása

Mivel a kriptovaluta-piacra való belépési korlát évről évre csökken, egyre több a kevés/nulla tapasztalattal rendelkező befektető. A befektetők ennek következtében egy olyan piacra lépnek be, ahol nem egyértelmű a szabályozás, magas a technológiai hozzáértés igénye és nagy az információs aszimmetria.

Annak ellenére, hogy a racionális gondolkodásmód a hétköznapokban szinte természetes, a kriptovaluta-piacon 0-24 éberség szükséges, mivel egy-egy döntés beláthatatlan következményeket vonhat maga után. A pénzügyi döntéseinkre halmozottan hatnak az érzelmek, ez pedig sebezhetővé teszi a befektetőket. Sajnos a FOMO-t a rosszindulatú csalók is rendszeresen kihasználják, ezzel kárt okozva a lakossági befektetőknek.

Mivel a kimaradástól való félelem egy gyakori pszichológiai reakció, gyakran szorongást, figyelemelvonást, nyomást és kényszeres viselkedést vált ki. Ezt használják ki azok, akik a nehezen megkeresett pénzünkre pályáznak.

Lépések a FOMO leküzdésére

A FOMO a piacokon akkor erősödik fel, amikor a hype, a spekuláció és a rendkívüli hozamok megjelennek. Ennek eredményeként az emberek elhamarkodottan cselekszenek, indokolatlan kockázatot vállalnak és bedőlnek a csalóknak, akik ezeket az érzelmeket felerősítik. Gyakran olyan projektek kerülnek a piacra, amik adathalász támadások, Ponzi-sémák, hamis ICO-k és közösségi média csalások.

A csalások leküzdése érdekében érdemes kellő időt szánni az alapos kutatásra. Meg kell vizsgálni egy projekt alapját, hitelességét és célját. A kriptovaluta-csalásokból gyakran hiányzik a logika és az alapos információközlés, szóval a kellő gondosság hamar felfedi ezeket a red flag-eket.

Érdemes előre meghatározni és követni egy stratégiát, amit a piaci felfutáskor vagy összeomláskor sem szabad elvetni. A következetesség és a kilépési terv csökkenti a buktatókat. A nagyobb vásárlások helyett érdemes felosztani azokat, hogy csökkentsük a kockázatokat. Az egyenletes elosztások növelik a nyugalmat, ez pedig lehetővé teszi a hosszú távú nyereségesség elérését.

Annak ellenére, hogy a kriptovaluták olykor hatalmas megtérülést képesek generálni, érdemes mindig a földön maradni, és reális célokat kitűzni. Ezt segíti a kilépési terv és a tömegesemények kihagyása. Warren Buffet szerint érdemes félni, ha más bizakodó, és érdemes bizakodni, ha mások félnek.