USB-csatlakozók állnak ki az utcák falaiból – mit rejtenek?

Az utcán sétálva találkoztál egy falból kiálló USB-csatlakozóval? Mutatjuk, hogy ki és miért rakhatta azt oda.   

Ezek a kis technológiai kiegészítők a Dead Drops független mozgalom szerves részét képezik, melynek ötlete még 2010-ben, Aram Bartholl fejéből pattant ki. A berlini művész arra ösztönözte az embereket, hogy kis pendrive-okat szórjanak szét az utcákon, és az internet helyett egy alternatív hálózatot hozzanak létre a fájlok és adatok megosztására. A legérdekesebb rész, hogy mindannyiunknak lehetőségünk van arra, hogy hozzájáruljunk a hálózat bővítéséhez:

„Mindössze annyit kell tennünk, hogy megkeressük azt a helyet, ahová a pendrive-ot be akarjuk szerelni, ásni kell egy kis lyukat, majd rögzíteni azt egy gyorsan szilárduló cementtel. A csatlakozó egy globális hálózat részévé válik, és azt bárki használhatja fájlok le- vagy feltöltésére” – magyarázta Bartholl.

Ha érdekel, hogyan juthatsz hozzá egy ilyen pendrive-hoz, a Dead Drops hivatalos honlapján megtalálsz egy térképet, amelyen be vannak jelölve az „eldugott” csatlakozók pontos címei, illetve a rajtuk megtalálható adatok részletei, kiegészítve olyan megjegyzésekkel, amelyeket mások hagytak az utókornak. Amennyiben megtalálsz egy ilyen USB-csatlakozót, lemásolhatod azokat a fájlokat, amelyek érdekelnek téged, vagy feltölthetsz olyan adatokat is, amelyeket meg szeretnél osztani másokkal. Tekintettel viszont arra, hogy az USB-csatlakozók már több éve el lettek szórva, nem valószínű, hogy a térképen feltüntetett kulcs mindegyike aktív. 2016-ban egyébként Budapesten három helyszínen is találtak ilyet, mára azonban mindhármat eltűntté nyilvánítottak.

A Dead Drops megálmodói szerint többségben verseket, képeket és videókat találhatunk ezeken a pendrive-okon, de az is előfordulhat, hogy valaki rosszindulatú programokat telepített rájuk. Ha tehát véletlenül rábukkannál egyre, érdemes óvatosnak lenni és kétszer is meggondolni, hogy csatlakoztatod-e hozzá számítógéped.