Az USA pokoli drónrajokat küldene Kínára egy tajvani konfliktus esetén

Az USA azt tervezi, hogy a Tajvani-szorost egy drónraj pokollá változtatja egy kínai invázió esetén. Ezzel az amerikaiak és szövetségeseik időt nyerhetnének a beavatkozásra, így egy háborús forgatókönyv esetén még időben segíthetnének az ostromlott szigetnek.

Pokoli drónrajokkal fenyeget az amerikai hadvezetés

A The Washington Post arról számolt be, hogy a Samuel Paparo admirális által vezetett amerikai Parancsnokság bejelentett egy „pokoli” stratégiát. A terv célja, hogy drónrajok segítségével meghiúsítsanak egy esetleges kínai inváziót Tajvan ellen.

A jelentés szerint a terv Xi Jinping kínai elnök azon utasítására reagál, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) 2027-re legyen harcképes Tajvan esetleges erőszakos elfoglalására.

A Tajvani-szorost egy pilóta nélküli pokollá akarom változtatni számos titkos képesség felhasználásával, azért hogy egy hónapig teljesen megkeseríthessem az életüket, amivel időt nyerhetek a többi dologra.

Mondta Paparo.

Paparo úgy fogalmazott, hogy a tervre azért van szükség, hogy elrettentse Kínát Tajvan megtámadásától. Egyes szakértők szerint az USA katonai erősítése a térségben és Tajvan új támogatása csak növeli a feszültséget, és valószínűbbé teszi a konfliktust. Mások azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy az amerikai jelenlét létfontosságú, és ennek hiánya Tajvan végét jelentheti.

A két hatalom közötti viszony az elmúlt időszakban jelentősen romlott, miután az amerikai haditengerészet egy hét alatt két komoly konfliktusról számolt be. Először egy amerikai kémrepülőgépet közelített meg egy kínai vadászgép, majd pár nappal később egy kínai romboló vágott be egy amerikai hajó elé, ütközés közeli helyzetet teremtve. Kína kijelentette, hogy a Tajvan körüli gyakorlatokat és járőrözést provokációnak tekinti.

Hidegháborús nyelvezet a feszült helyzet közepette

Az admirális hidegháborús stílusú nyelvezetet használt, amikor az ázsiai csendes-óceáni helyzetről beszélt. Azt mondta, hogy a regionális országoknak választaniuk kell az USA és Kína között. Az erős hangnemet igazolja, hogy az Asia Times egy februári jelentésében megjegyezte, hogy Tajvan a kínai invázió első 90 napjában lehet a legsebezhetőbb, és az USA támogatása nélkül valószínűleg gyorsan elesne.

A Washington Post megjegyezte, hogy a PLA gyors terjeszkedése és az amerikai katonai költségvetés megszorításai jelentős kihívást jelentenek az új stratégia végrehajtása szempontjából. A források szerint az amerikai haditengerészet drónokra szánt költségvetése 2025-re 101,8 millió dollárra csökkenne az idei 172 millió dollárról. Emellett a haditengerészet továbbra is ragaszkodik a nagy harci hajók, például rombolók és tengeralattjárók építéséhez a széleskörű dróntechnológia átvétele helyett.

Kína hajóépítési kapacitás nagyobb, mint az amerikai, ami hosszú távon problémát jelenthet. Azonban a két tömb közötti képességek közel sem egyenlőek. A kínai hadsereg kevés tapasztalattal rendelkezik, miközben a kapacitásai is jelentősen alulmaradnak. A fegyverkezésre szánt költségvetés is körülbelül a felét éri el az USA teljes katonai kiadásainak.

Azonban a földrajzi távolság is jelentős tényező. Az amerikai haderő a világon szinte mindenhol jelen van, így egy tajvani támadás esetén nem tud azonnal teljes kapacitással reagálni, míg a kínai hadsereg várhatóan egy gyors és mindent elsöprő támadásban érdekelt. A PLA rendszeresen szimulálja az inváziót. Legutóbb május végén került sor egy Tajvan körüli hadgyakorlatra, amelynek során rakétacsapásokat hajtottak végre és éles rakétákkal felfegyverzett vadászgépek köröztek.