Az USA-ban pikk-pakk el lehet készíteni a kripto-adóbevallást, a realizált veszteség jóvá is írható
Ha valaki kriptovaluta-kereskedelemre vagy bányászatra vállalkozik, minden bizonnyal vagyonszerzési céllal teszi azt. Márpedig, ha a vagyonunk gyarapszik, a legtöbb államban adóznunk kell utána.
Ugyan a kripto már nem egészen új jelenség, Magyarországon még mindig meglehetősen akadozik az adózási rendszer a kriptoügyleteket illetően (értsd: nincs semmilyen hivatalos álláspont). Ezzel szemben az Amerikai Egyesült Államokban már nem csak hogy jobban megvan a kerete az ilyen típusú nyereségek/veszteségek bevallásának, de már vannak olyan könyvelőszoftverek, amik ki is dobják az erre vonatkozó adóbevallásokat.
Ilyen például a Cointracking, ami be tudja húzni az összes kriptovaluta tranzakciót bármilyen tárcából vagy váltóról. Az így beimportált adatok egyszerűvé teszik a bevallást, nem kell manuálisan, árfolyamokat nézegetve összerakniuk az adózóknak a bevallást.
Emellett az USA-ban arra is van lehetőség, hogy akár jóvá is írják a realizált veszteséget az adózók. Ez azt jelenti, hogy egy magánszemély az USA-ban akár 6000 dollár erejéig levonhatja a realizált veszteségét az adóalapból, ami miatt akár alacsonyabb adósávba is kerülhet az illető, ezzel jelentős összeget megtakarítva éves szinten – tehát ha még vesztett is az illető a kriptoügyletein, itt legalább egy része megtérül.
Hogyan kell adóznod a kriptovalutád után Magyarországon?
Ahogy már korábban írtunk róla, itthon még mindig nincs kifejezetten olyan szabályozás, ami a kriptovalutákra vonatkozik, ezért a befektetési céllal vásárolt eszközök után egyéb jövedelemként kell adózni. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy magánszemélyként jelenleg 15% SZJA-t és 2020. július 1-től 15,5% SZOCHO-t kell fizetni, aminek az alapja a jövedelem 85%-a. Emellett még a kriptovalutánkat át kell váltanunk forintra, nyilvántartást kell vezetnünk, és adóelőleget is kell fizetnünk negyedévente. Emiatt a bonyolult rendszer miatt az adózási ismereteikben bizonytalanoknak tanácsoljuk adótanácsadó felkeresését.
A jelenlegi kedvezőtlen struktúrája miatt már alig várjuk, hogy nálunk is legyen egyértelmű szabályozás és egy egyszerűen kezelhető szoftver mellé, amivel könnyen elkészíthető az adóbevallás.
Kapcsolódó:
- Az amerikai adóhatóság öt év után végre kiadott egy kriptovaluta adózási útmutatót
- Döntött Dél-Korea, 20% adót kell fizetni a kriptojövedelmek után