Fertőző betegségként példálózott a szólásszabadsággal Ursula von der Leyen
Az Európai Unió elnöke, Ursula von der Leyen nemrégiben az álhírekkel és dezinformációval szembeni küzdelem érdekében a „pre-bunking” (előzetes cáfolat) technikák bevezetését javasolta, amelyek szerinte segíthetnek „oltásként” védelmet nyújtani a félretájékoztatással szemben. A kritikusok szerint ez a hozzáállás a szólásszabadság korlátozását célozza, hiszen előre definiálják, hogy mi számít „helyes” információnak, kizárva a másként gondolkodókat.
Az álhírek elleni küzdelem veszélyei
Von der Leyen szerint a dezinformáció terjedése ellen védekezni kell, azonban az ellenvélemények hangsúlyozzák, hogy a tudás fejlődése éppen a nyílt vita és a különböző vélemények ütköztetése révén valósul meg. Az emberi történelem legnagyobb tudományos és társadalmi előrelépéseit sok esetben éppen a konvenciókkal szembenálló gondolatok hozták létre.
Kapcsolódó tartalom: Az Európai Unió megbírságolná Elon Muskot
Az EU vezetője azonban nem az egyedüli, aki a közösségi diskurzus „tisztántartását” sürgeti. John Milton már 1644-ben, az Areopagitica című írásában rámutatott arra, hogy a tanulás és felfedezés elengedhetetlen része az, hogy az emberek képesek legyenek a hibáikból tanulni, amelyre egy cenzúrázott környezetben nincs lehetőség. Történelmileg a hatalmi elit által támogatott nézetek sokszor a hatalmuk fenntartását szolgálták, kizárva az alternatív véleményeket és a „téves” gondolatokat.
Kétes múlt és kettős mérce
Von der Leyen „dezinformáció elleni küzdelme” különös színt kap, ha figyelembe vesszük, hogy az EU és a Pfizer között létrejött vakcinaszerződésekkel kapcsolatos titkolózás az elnöki tevékenységére árnyékot vet. A „Pfizergate”-ként elhíresült ügy során von der Leyen állítólagos szerepe és az ellene folyó vizsgálatok az átláthatóság hiányát és a közvélemény bizalmának megrendülését eredményezték. Ironikus módon éppen az oltásokhoz kapcsolódó „vakcináció” hasonlatot választotta a „dezinformáció elleni harc” szemléltetésére, miközben a saját vakcinaszerződésekkel kapcsolatos tevékenysége erős kritikát váltott ki.
Az ilyen kettős mérce erőteljes üzenetet hordoz: miközben a polgárokat „oltani” kívánja a félretájékoztatás ellen, saját politikája is kérdéseket vet fel az átláthatóság és az elszámoltathatóság terén.
Von der Leyen Promises to 'Vaccinate' EU Population Against 'Wrong Thinking'
According to Ursula, who is currently facing a criminal case over the EU government's strange contracts with pharmaceutical companies , people in society who hold views that contradict the globalist… pic.twitter.com/fK0wKV6tUQ
— “Sudden And Unexpected” (@toobaffled) October 22, 2024
A szólásszabadság és a demokrácia jövője Európában
Az álhírekkel kapcsolatos intézkedések fokozódó terheket rónak az európai állampolgárokra, míg a szólásszabadság védelme továbbra is kiemelten fontos kérdés marad. Bár a dezinformáció elleni küzdelem kívánatos cél, ez nem történhet a polgári jogok, különösen a véleménynyilvánítás szabadságának kárára.Az amerikai kormány állítólagos nyomása Németországra és az EU-ra a cenzúra szigorítása érdekében tovább növeli az aggályokat, hogy az egyensúly felborulhat a dezinformáció elleni harc és a véleményszabadság tiszteletben tartása között.