Űr-blokklánc? Ethereum műhold kerül Föld körüli pályára

Az első műholdak közötti blokklánc tranzakcióknak lehetünk tanúi hamarosan azután, hogy november 20-án Föld körüli pályára állítják a Firefly Aerospace Alpha egységet.

A projektet a Villanova Egyetem Műszaki Tanszéke finanszírozza a Teachers in Space nonprofit szervezettel együttműködésben. A műholdak közötti Ethereum blokklánc tranzakciókkal a földi közvetítőállomások kiiktatását kívánják elérni.

“Az űr-blokkláncok elsődleges hatása, hogy a blokkláncok segíthetik az űrkereskedelem elterjesztését lehetővé téve a közvetlen műhold-műhold tranzakciókat,” magyarázta Hasshi Sudler, a Villanova Egyetem vezető kutatója és a projekt vezetője.

A műholdat 30 napra bérelték ki a kísérletre, amiből 15 napot a tranzakciók elemzésére szánnak, 15-öt pedig a skálázhatóságra. Sudler hozzátette:

“Az olyan egyedi adatokkal rendelkező műholdak, mint például az égi vagy a földi események mérésére specializáltak továbbküldhetik ezeket az adatokat más műholdaknak, amit azok felhasználhatnak.

Okos szerződések széles választéka fejleszthető a műholdak közötti kérések kezelésére akkor, amikor ilyen adatokra szükség van. A műholdnak már nem kell mindent magának végrehajtania a küldetése teljesítéséhez.

Egy műhold egy konstelláció részeként lesz képes funkcionálni még úgy is, hogy a műholdak üzemeltetői mások.”

A műholdak közötti blokklánc-alapú kommunikációt még soha nem tesztelték, de egy szimpla Raspberry Pi-vel felszerelve a Serenity nevű műhold képes lesz a műholdak közötti tranzakciók kutatására.

Sudler szerint a következő öt évben megindulhat a világűr kommercializálódása és annak egy globális, neutrális alapját a blokkláncok adhatják:

“Úgy gondolom, hogy az elkövetkező öt évben jelentős előrelépés várható a LEO (alacsony föld körüli pálya) blokklánc-hálózatokat támogató műholdak fejlődésében.

Ahogy halad előre a kutatás a területen, egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk olyan okos szerződések létrehozására, amelyek nagyobb autonómiát biztosítanak a műholdak számára annak meghatározásában, hogy milyen adatokra van szükségük a műholdaknak, és azt képesek legyenek lekérni a szomszédos műholdaktól.

Ez megalapozhatna egy olyan űrgazdaságot, ahol a műholdak versenyezhetnek az adatárak és adatminőség tekintetében. Az azonnali adattranszferért token utalásokat eszközölhetnek vagy pedig tulajdonképpen határidős szerződések formájában, a jövőben kivitelezhetőek lennének.”

Több mint 3000 működő műhold kering a fejünk fölött temérdek üzemeltetővel és országgal a hátuk mögött. Szóval a leírtak alapján vélhetően lenne kereslet a műholdak közötti adattranszferre úgy, hogy az adatok és a tranzakciók hitelességét egy univerzális blokkláncon rögzítenék, mint amilyen az Ethereum is.

Kapcsolódó: