Uniswap elleni vádak: A DeFi világa egyre szorosabb felügyelet alá kerül

A decentralizált pénzügyek (DeFi) területén egyre nagyobb nyomás nehezedik a szabályozó hatóságok részéről. Az Uniswap ellen indított legújabb eljárás is ezt tükrözi, mivel a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) azzal vádolja a platformot, hogy illegális derivatívákat kínált. Ez az eset ismét rámutat arra, hogy a DeFi – amely korábban a szabályozások határán kívül működött – egyre inkább a hatóságok figyelmének középpontjába kerül.

Az Uniswap elleni vádak és bírság

Az Uniswap – a világ egyik legnagyobb decentralizált tőzsdéje (DEX) – a vádak szerint lehetővé tette felhasználóinak, hogy olyan derivatív termékekkel kereskedjenek, amelyek nincsenek regisztrálva a szabályozó hatóságoknál. A CFTC állítása szerint ez megsérti az Egyesült Államok árupiaci törvényeit. A döntés értelmében az Uniswap fejlesztőinek 175 000 dolláros polgári bírságot kell fizetniük. Továbbá azonnal le kell állítaniuk minden olyan tevékenységet, amely sértheti az amerikai Commodity Exchange Act szabályait.

Ez az eset figyelmeztetés a DeFi protokollok számára, hogy nem kerülhetik el a hagyományos pénzügyi szabályozások betartását. Még akkor sem, ha decentralizált technológiát használnak. A szabályozók egyre inkább felismerik, hogy a DeFi, bár forradalmi technológiát képvisel, ugyanolyan potenciális kockázatokat hordoz magában, mint a hagyományos pénzügyi eszközök. Ez a szigorúbb szabályozás várhatóan a jövőben még több hasonló eljárást vonhat maga után.

Uniswap grafikon

Ripple kontra SEC: Megállapodás az ítélet elhalasztásáról

A Ripple és az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) közötti hosszan tartó jogi csata újabb fordulópontot ért el. Mindkét fél megállapodott abban, hogy elhalasztják a 125 millió dolláros ítélet végrehajtását. Az ügy középpontjában az áll, hogy az XRP-t bizonyos körülmények között nem tekintik értékpapírnak. Az elhalasztás lehetőséget adhat a SEC-nek, hogy fellebbezést nyújtson be. A Ripple pedig már előre elhelyezett 139 millió dollárt egy bankszámlán, hogy fedezze a további jogi költségeket, ha szükséges.

Ez a döntés nemcsak a Ripple jövőjére, hanem az egész kriptovaluta iparra is hatással lehet. Amennyiben a SEC fellebbez és sikerrel jár, az komoly precedenst teremthet a kriptovaluták jövőbeli szabályozásában. A Ripple és a SEC közötti harc továbbra is az egyik legfontosabb jogi ügy a kriptopiacon.

Az FTX visszafizetési terve kihívás előtt

Az FTX csődeljárása kapcsán is fontos fejlemények történtek. Az amerikai SEC figyelmeztetést adott ki, hogy megkérdőjelezheti az FTX által javasolt visszafizetési terveket, ha az adósoknak stabilcoinokban tervezik visszafizetni a pénzüket. Bár a stabilcoinos visszafizetések nem törvényellenesek, az SEC szerint ezeket az ügyleteket szorosabban kellene vizsgálni.

Az FTX ügy szintén mérföldkő lehet a kriptotőzsdék szabályozásában, mivel a stabilcoinok – amelyek értéke az amerikai dollárhoz kötött – egyre nagyobb szerepet kapnak a kriptopiacokon. Az ilyen visszafizetések jogi kihívásai komoly hatással lehetnek az FTX ügyben érintett hitelezőkre is, és hosszabb jogi procedúrákat vonhatnak maguk után.