Mekkora veszélyt jelent az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása a gyerekek számára?

Egy új kutatás szerint a brit gyermekek étrendjének kétharmadát ultrafeldolgozott élelmiszerek teszik ki. Az ilyen típusú ételek magas zsírtartalmuk, só- és cukoradalékaik miatt növelhetik az elhízás és a szívbetegségek kockázatát.

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek hatása

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé tartozik többek között a jégkrém, a feldolgozott húsok, a chips, a tömeggyártott kenyér, reggelizőpelyhek, kekszek és üdítők. Ezek az ételek magas arányban fordulnak elő a 11-18 éves brit gyermekek étrendjében. Ezek az ételek olyan adalékanyagokat tartalmaznak, mint a tartósítószerek, emulgeálószerek és mesterséges színezékek, amelyek egyátalán nem jellemzőek a házi készítésű ételekre. Emellett gyakran magas a hozzáadott cukor-, zsír- és sótartalmuk, viszont alacsony a rost- és a vitamintartalmuk.

A kutatás részletei

A Cambridge-i és a Bristoli Egyetem által az Európai Táplálkozástudományi Folyóiratban publikált tanulmány elemzése szerint a 2008 és 2019 közötti brit Nemzeti Étrend- és Táplálkozási Felmérés adatait használták fel. A kutatás 3000, 11-18 éves gyermek négy napos étkezési naplóját elemezte. A tanulmány szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek a napi energiaszükséglet 66%-át tették ki, ami átlagosan 861 gramm/nap. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása ugyanakkor 67,7%-ról 62,8%-ra csökkent. Ez valószínűleg az egészségügyi kampányoknak és az Egyesült Királyságban bevezetett cukoradónak köszönhető.

A gyerekek étkezési szokásainak alakulása

Dr. Yanaina Chavez-Ugalde, a tanulmány egyik szerzője megjegyezte, hogy a serdülők étkezési szokásait számos tényező befolyásolja, beleértve az otthoni környezetet, a marketinget és a barátok, kortársak hatását. „A serdülőkor egy fontos időszak az életünkben, amikor a viselkedési minták elkezdenek rögzülni” – mondta Dr. Chavez-Ugalde.

Egészségügyi kockázatok és társadalmi egyenlőtlenségek

Dr. Esther van Sluijs, a tanulmány társszerzője szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek kényelmes és gyakran olcsó megoldásokat kínálnak a kevés idővel és jövedelemmel rendelkező családok számára, de sajnos sok ilyen élelmiszer rossz tápértékkel rendelkezik. „Ez hozzájárulhat azokhoz az egészségügyi egyenlőtlenségekhez, amelyek a gyermekkor és serdülőkor során megjelennek” – tette hozzá Dr. van Sluijs.

Összegzés

A kutatás egyértelműen rávilágít arra, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek a brit serdülők étrendjének jelentős részét képezik, és ezek fogyasztása sokkal magasabb szinten van, mint az ideális lenne az esetleges negatív egészségügyi hatások figyelembevételével.