Ultimátum a Facebooknak: Thaiföld kirugdalná az országból, ha nem lép a csalások ellen
A kriptocsalások elleni fellépés érdekében Thaiföld drámai lépéseket készül tenni a Facebook ellen. A Digitális Gazdasági és Társadalmi Minisztérium (MDES) egy tervet mutatott be annak érdekében, hogy bírósági leállítási végzést szerezzen a Facebook ellen, ha a közösségi médiaplatform nem tesz gyors lépéseket a csaló hirdetések megfékezésére.
A csalók által indított kampányok, amelyek már 200 000 károsultat eredményeztek az országban, hamis befektetési lehetőségekkel, kriptocsalásokkal házalnak, és pénzügyileg földbe döngölik a gyanútlan áldozatokat.
Thaiföld elszánt, hogy megvédje állampolgárait a Facebookon terjedő kriptoátverésekkel szemben
Chaiwut Thanakamanusorn, a minisztérium egyik prominens szóvivője a kormány megingathatatlan álláspontját közvetítette a Reutersnek. Hangsúlyozta:
Arra kérjük a bíróságot, hogy kapcsoltassák le a Facebookot, és ne engedje, hogy szolgáltatásokat nyújtson Thaiföldön, ha hagyják, hogy ezek a hamis oldalak átverjék az embereket.
Mivel a Facebookhoz intézett többszöri felhívás, hogy töröljék az azonosított csaló hirdetéseket, nem vezetett eredményre, a Digitális Gazdasági és Társadalmi Minisztérium kénytelen bírósági beavatkozást kezdeményezni. Ezzel az elsődleges céljuk, hogy megóvják a polgárokat attól, hogy áldozatul essenek ezeknek a manipulatív és csalárd hirdetéseknek.
Ravasz taktikák: Hírességek és pénzügyi nagyágyúk
Az azonosított csalások repertoárja figyelemre méltóan változatos, és a kriptobefektetésektől a sima ponzi rendszerekig terjedő átveréseket foglal magában. A gyanútlan prédák behálózása érdekében a csaló hirdetések ravasz taktikák egész sorához folyamodnak. Egyesek még a neves személyiségeknek tulajdonított hitelességet is kihasználják, hírességek és kiemelkedő pénzügyi személyiségek képeivel hirdetik az átveréseket. Hasonlóra egyébként több példát tudunk felhozni itthonról is.
Az akár 30%-os napi hozamot ígérő, túlzottan gyorsan emelkedő nyereséggel párosulva ezek a rendszerek ravaszul manipulálják a pénzügyi tudással nem rendelkező embereket egy cél érdekében, hogy minden vagyonuktól megfosszák őket.
A minisztérium egyértelmű figyelmeztetést adott ki az ilyen csalások árulkodó jegyeivel szemben, és arra kérte a lakosságot, hogy legyen éber a csábító, de gyanús ajánlatokkal és hamis profilokkal szemben.
A minisztérium szóvivője, Wetang Phuangsup elmondta, hogy a hatóságok aprólékosan gyűjtik a bizonyítékokat, amelyek alátámasztják a Facebook szerepét a csalások elkövetésében. Ezeket majd állítólag a megfelelő időben a bíróság előtt fognak bemutatni.
Az intézkedés kétségtelenül merész, de a kimenet attól is függ, hogy a Facebook milyen mértékű bűnrészességet vállal a csalások terjesztésében.
A lehetséges kimenetek a csaló tevékenységekhez kapcsolódó, azonosított oldalak és fiókok bezárásától egészen a platform teljes bezárásáig terjedhetnek Thaiföld joghatósága alatt.