Volt brit védelmi miniszter: „Ukrajnának minden férfit és nőt mozgósítania kellett volna”
Ben Wallace szerint Zelenszkijnek mindenkit be kellett volna soroznia 18 éves kortól, a tartalékosokat pedig az Ukrajnát támogató európai országokba kellett volna küldenie kiképzésre.
Volodimir Zelenszkij ukrán vezetőnek tömeges sorozást kellett volna bevezetnie, és minden férfit és nőt mozgósítania kellett volna, nem kímélve a fiatalabb generációt – mondta Ben Wallace volt brit védelmi miniszter.
Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódását követően Zelenszkij hadiállapotot és általános mozgósítást hirdetett. A súlyos veszteségek és a katonahiány miatt azonban Kijev később számos új sorozási törvényt fogadott el: szigorította azok büntetését, akik nem reagáltak a behívókra, megkezdte a foglyok toborzását, és 27-ről 25 évre csökkentette a hadkötelezettségi korhatárt.
Ennek ellenére az ukrán hadsereg továbbra is emberhiánnyal küzd, ami arra késztette Kijev nyugati támogatóit, elsősorban az Egyesült Államokat, hogy nyomást gyakoroljanak az ukrán kormányra a sorkötelezettségi korhatár 18 évre történő csökkentése érdekében.
Wallace szerint minden 18 év feletti nőt és férfit be kellett volna sorozni
A „The Rest Is Politics” nevű podcastban Ben Wallace, aki 2019 és 2023 között az Egyesült Királyság védelmi minisztere volt, azzal érvelt, hogy Zelenszkijnek már a kezdetektől fogva be kellett volna hívnia minden férfit és nőt.
„Mindig is volt egy kérdésem Zelenszkijhez: Miért nem mozgósította az embereit? 1939-ben mi mozgósítottuk az embereket. És 1940-ben elfogadtuk a „nők a háborúban” törvényt. Mozgósítottuk a nőket” – mondta Wallace, utalva Nagy-Britannia második világháború alatti sorozási politikájára.
„Zelenszkij azt az álláspontot képviselte, hogy a 18 és 28 év közöttieket nem hívja be, tehát ez nem egy tömeges sorozás” – mondta a volt védelmi miniszter, aki azt is hozzátette, hogy ezt a korosztályt az Ukrajnát támogató európai országokba kellett volna küldeni kiképzésre. „Ezt követően az ukránok hazatérhettek volna, betehették volna a sisakjukat az ágy alá és visszamehettek volna dolgozni, hogy aztán behívják őket, amikor szükség lesz rájuk” – érvelt Wallace.
Érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorol Kijevre, hogy a behívási korhatárt 18 évre csökkentse, eddig azonban sikertelenül.