Ukrajna hamarosan robotkutyákat is bevethet Oroszország ellen

Az elmúlt évtizedben a robotkutyák tudományos fikcióból valósággá váltak. Már mindenki vásárolhat magának, és egyre gyakrabban alkalmazzák őket katonai és közbiztonsági, valamint magán- és kereskedelmi célokra is.

Hamarosan a frontvonalon is megjelennek, mivel Ukrajna a robotkutyák alkalmazására készül, hogy megerősítse a katonai képességeit az orosz erőkkel szemben.

Robotkutyák a frontvonalon

Ukrajna hamarosan robotkutyákat küldhet a háborúba, hogy helyettesítse a katonákat az olyan veszélyes feladatokban, mint az orosz lövészárkok kémlelése vagy az aknák felderítése.

Augusztusban napvilágra került több videó, amelyen az ukrán 28. gépesített dandár robotkutyák terepjáró képességeinek tesztelését mutatja be, először a vadonban, majd lerombolt lakónegyedekben. Ezt követően több lap arról számolt be, hogy az egység operatív teszteléseket hajt végre Kelet-Ukrajnában.

A jelentések szerint több mint 30 robotkutyát szállítottak a brit székhelyű Brit Alliance biztonsági cégen keresztül, leginkább a második generációs BAD2 modellből.

Nem mondhatom meg, hogy hányat telepítettünk. De ez jelentős hatással lesz a műveletekre és növeli a katonák biztonságát.

– mondta az egyik ukrán katona.

Felderítés, szállítás, robbantás

Az új robotkutyákat állítólag már tesztelik megfigyelésre, akna- és csapdafelderítésre. Ezek olyan feladatok, amelyek általában az emberi életek kockáztatásával járnak. Az ukrán hadsereg régóta küzd a létszámhiánnyal, így minden emberi életet kímélő megoldás létfontosságú.

A Kurt’s Company emblémájával ellátott BAD1 robotkutya. Forrás: GENYA SAVILOV, Getty Images

A futurisztikus gépek kisebb rakományokat, például lőszert vagy orvosi felszerelést is szállíthatnak olyan területekre, amelyeket a katonák nehezen vagy veszélyesen tudnak megközelíteni. A The Telegraph riportjából az is kiderült, hogy az ukránoknak ennél tágabb elképzeléseik vannak.

Szerintük a robotkutyákat ugyan úgy is lehetne alkalmazni, mint a kamikaze drónokat. Robbanószerrel ellátva az orosz csapatokba vagy páncélozott járművekbe is lehet őket vezetni. Bár erre a drónok is megfelelnek, de az új eszköz állítólag jobban használható épületekben, árkokban, bunkerekben vagy sűrű erdőkben lévő célpontok ellen.

Az ötlet nem újdonság, vadabb formában már a második világháborúban is alkalmazták. Az oroszok a háború során élő kutyákra erősítettek robbanóanyagot, majd tankoknak vezették őket. A beszámolók szerint ez ideális körülmények között néha működött, de az óriási halálos kockázat miatt hamar beszüntették.

A mozgékony és futurisztikus robotkutyák hamarosan felbecsülhetetlen értékű szövetségesévé válhatnak a frontvonalon szolgáló katonáknak. Az emberhiány, a folyamatos orosz tüzérségi és dróntámadások komoly kihívást jelentenek a védekező erőknek, ezért minden új technológiát szívesen fogadnak.