Ukrajna megpróbálja kijátszani az oroszokat a kriptotárcák blokkolásával
Ukrajna minden áron azon van, hogy blokkolja azon orosz politikusok kriptotárcáit, akik megpróbálnak a Kreml és a szövetségesei pénzügyi elszigetelésre irányuló szankciók alól kibújni. Míg a kriptotőzsdék ellenszegülnek, az ország már számos ilyen tárcacímet beazonosított, aminek következtében sokan tiltólistára kerültek.
Mykhailo Fedorov, Ukrajna digitális átalakulásért felelős minisztere az elmúlt héten intézett hangzatos felhívást a kriptoközösséghez, melyben a kormány nevében kérte az orosz és a fehérorosz politikusok kriptotárcáinak identifikálását. Artem Afian, a feladattal megbízott magánügyvéd nyilatkozatában azt állítja, hogy céljuk mindössze annyi, hogy „elkapják azon háborús bűnösöket, akik kriptovalután keresztül próbálják megkerülni a szankciókat.”
Ugyan a kezdeményezésre a Binance és a Kraken kriptotőzsdék egyöntetűen nemet mondtak, Afian csapata már lecsapott néhány szereplőre, és arra számítanak, hogy a tárcák alapos átvizsgálása után még több bűnös kerülhet fel a listára. Ami egyébként a helyi digitális átalakulásért felelős minisztériummal való együttműködését illeti, Afian egészen jól ismeri az intézményt, hiszen tagja volt annak a munkacsoportnak, amely a digitális eszközökre vonatkozó ukrán jogszabályokat kidolgozta. A feketelista előterjesztésével most azt kívánják elérni, hogy a „világ összes kriptotőzsdéje megjelölje az orosz politikusokat, a családjaikat, partnereiket, gyerekeiket, majd kiszorítsák őket a kriptovilágból”.
Több mint 50 millió dollár kriptoadomány érkezett Ukrajnába
A háború kezdete óta kriptoadományok milliói özönlenek Ukrajna zsebeibe, melyek érteke a helyi statisztikák szerint mára már meghaladja az 50 millió dollárt is. A felajánlások az ukrán kormány és többek között a Come Back Alive, a UkraineDAO, az Unchain.Fund és az AidForUkraine ukrán civil szervezetek munkájának megsegítésére érkeznek, és katonai segítségnyújtásra, valamint humanitárius tevékenységekre fogják felhasználni.
Az elmúlt időszak bebizonyította a kriptoszektorban rejlő nagyszerű lehetőségeket, és rámutatott arra, hogy a kriptovaluta adományozás bizony lehetővé teszi a gyors, határokon átívelő pénzátutalásokat – méghozzá anélkül, hogy igénybe vennék a hagyományos banki intézmények szolgáltatásait. A bitcoin adományokat egyébként sokan az ország utolsó aduászaként emlegették, melyek egyébként már február eleje óta érkeznek az országba, amikoris Oroszország először fenyegetőzött invázióval.