Angliában a szólásszabadság jelentős nyomás alá került
Az Egyesült Királyság a szólásszabadság jelentős visszaszorításával néz szembe az új miniszterelnök, Keir Starmer vezetésének köszönhetően, aki egyre nagyobb erőfeszítéseket tesz az online tartalmak ellenőrzésére.
Az ellentmondásos törvényeket úgy használják, ahogy kedvezőbb
A brit kormány az ellentmondásos brit törvényeket kihasználva ösztönözte a rendőrséget, hogy agresszívan lépjen fel a károsnak vagy félretájékoztatónak ítélt közösségi média bejegyzésekkel szemben. A cenzúra iránti törekvés a közelmúltbeli tiltakozások és zavargások miatt felgyorsult, ami egyre nagyobb nyomást gyakorolt a közösségi média cégekre. A Google, a Meta és a TikTok mind kapott üzenetet a brit kormánytól, hogy távolítsák el az általuk megjelölt tartalmakat. Elon Musk cége, az X (korábban Twitter) azonban állítólag ellenállt ezeknek a követeléseknek.
A kormány erőfeszítései úgy tűnik azonban nem korlátozódnak csak a káros tartalmak eltávolítására, hanem kiterjednek arra is, hogy a meglévő törvények, például az 1986-os közrendi törvény értelmében letartóztassanak egyéneket „helytelen információk” online terjesztése miatt. A polgári szabadságjogokkal foglalkozó csoportokat aggasztja ez a tendencia, amely szerintük a szólásszabadság, a demokratikus társadalmak sarokköve elleni fenyegetést hozza el.
A helyzetet súlyosbítja az online biztonságról szóló törvény nemrégiben történt elfogadása, amely a kritikusok szerint nem megy elég messzire a cenzúra elleni védelem terén. Egyes tisztviselők, például Peter Kyle tudományos, innovációs és technológiai miniszter az online megnyilvánulások még szigorúbb ellenőrzését szorgalmazzák.
A southport-i késelés után elszabadultak az indulatok online
Úgy tűnik, hogy ezeknek az akcióknak a katalizátora a közelmúltbeli zavargások állnak, amelyek a Southportban történt tragikus késes támadást követően jelentek meg országszerte az Egyesült Királyságban. A támadás széles körben elterjedt online félretájékoztatáshoz és sok álhírhez (fake news) vezetett. A posztok muszlimként és bevándorlóként vádolták meg a gyanúsítottat, ami tovább szította a faji gyűlöletet. Többek között ezzel az incidenssel igazolták a szólásszabadság elleni fellépést. A kormány azzal érvelt, hogy az ilyen posztok erőszakra buzdítanak és veszélyeztetik a nemzetbiztonságot.
Rossz posztért börtön járhat
Az egyik figyelemre méltó eset Bernadette Spofforth-al (@Bernie) történt, akit letartóztattak, mert állítólag hamis információkat terjesztett a southporti támadásról. A cheshire-i rendőrség faji gyűlöletkeltéssel és hamis információk terjesztésével vádolják. A rendőrség azt állítja, hogy cselekedetei az online félretájékoztatás szélesebb körének részét képezik, amely országszerte erőszakot váltott ki.
A vita középpontjában egy Spofforthnak tulajdonított közösségimédia-bejegyzés áll, amelyben „Ali Al-Shakatit” azonosította Southport gyanúsítottjaként, aki „menedékkérőként, aki tavaly hajóval érkezett az Egyesült Királyságba”, és azt állítja, hogy megfigyelés alatt áll. az MI6 által. A poszt vészjóslóan megjegyezte: „Ha ez igaz, akkor minden pokol az elszabadulásról szól.”
Ügye rávilágít a kormány és a rendőrség agresszív álláspontjára az online megnyilvánulásokkal kapcsolatban.
Keir Starmer miniszterelnök bejelentette, hogy felülvizsgálja az online biztonságról szóló törvényt, amelynek célja az online jelenlét ellenőrzésének további szigorítása. Hangsúlyozta, hogy a közösségi média nem állhat a törvények felel. Ezt hangoztatja Sadiq Khan londoni polgármester is, aki még nagyobb cenzúrahatalmat kért.
Aktivizálták a Nemzetbiztonsági Online Információs Csoportot is
A kormány a Nemzetbiztonsági Online Információs Csoportot (NSOIT) is aktiválta, hogy figyelemmel kísérje a southporti gyilkosságokkal és az azt követő zavargással kapcsolatos online megbeszéléseket.
Az NSOIT, amelyet korábban Dezinformációs Elleni Egységként volt ismert, ellentmondásos múltra tekint vissza. Különösen a Covid-járvány idején kaptak kritikát, amikor részt vettek a kormányzati politikát kritizáló hozzászólások cenzúrázásában. Az egység feloszlatására irányuló korábbi felszólítások ellenére most úgy tűnik inkább átcsoportosítják a csapatot az online-rendőrségre.
A kritikusok, köztük a Big Brother Watch igazgatója, Silkie Carlo arra figyelmeztetnek, hogy ezek az intézkedések súlyosbíthatják a feszültséget az országban, alááshatják a bizalmat és veszélyeztethetik a demokráciát. Carlo azzal érvel, hogy az online cenzúra elsősorban az elitnek előnyös, és elfojtja az információkhoz való szabad és nyílt hozzáférést. A kormány megközelítésével kapcsolatban aggodalmát fejezte ki, hogy az egyéneket büntetőeljárás alá vonhatják, ha tartalmaikat sértőnek vagy visszaélésszerűnek ítélik, még akkor is, ha szándékuk csak az, hogy figyelmeztessenek másokat.
Terrorizmus is lehet a vád a billentyű-harcosok ellen
Az Egyesült Királyság kormánya figyelmeztetést adott ki a potenciálisan sértő tartalmak online megosztásának veszélyeire.
A Crown Prosecution Service (CPS) hangsúlyozta, hogy a gyűlöletkeltők börtönbüntetést kaphatnak, amely akár az Egyesült Királyságon kívül élőkre is kiterjedhet. Sir Mark Rowley, a Metropolitan Police vezetője kijelentette, hogy a „billentyű-harcosokat” terrorizmussal vádolhatják az online erőszakra való felbujtás miatt, tartózkodási helyüktől függetlenül.
Starmernek a rendőrséggel és a szólásszabadsággal kapcsolatos álláspontja kritikát váltott ki, különösen az X tulajdonos, Elon Musk részéről is, aki képmutatással vádolta a miniszterelnököt.